Turkki saattaa kiristää EU:lta lisää myönnytyksiä osana kahdenvälisiä neuvotteluja turvapaikanhakijoista, arvioi Ulkopoliittisen instituutin Turkin sisä- ja ulkopolitiikkaan erikoistunut tutkija Toni Alaranta.
– Kyllä sellainen vaara on varmasti olemassa, kun tilanne on mennyt tällaiseksi ja EU on pelannut itsensä vähän pussiin, Alaranta sanoo Verkkouutisille.
Turkin ulkoministeri sanoi sunnuntaina saksalaislehden haastattelussa, että jos viisumivapaus ei toteudu lokakuuhun mennessä, Turkki hylkää pakolaissopimuksensa EU:n kanssa.
EU:n ja Turkin välisen maaliskuussa solmitun pakolaissopimuksen mukaan Turkista Kreikan saarille saapuvat maahantulijat palautetaan Turkkiin. Jokaista Turkkiin palautettavaa syyrialaista vastaan Turkista siirretään Eurooppaan yksi syyrialainen.
– Jos nyt niin kävisi, niin kai se tarkoittaisi sitä, että Turkki ei enää pitäisi omaa osaansa sopimuksesta ja voisi sitten päästää pakolaisia meren yli Kreikkaan samalla tavalla kuin ennen sopimuksen solmimista, Alaranta toteaa.
– Tässä heitettiin nyt uhkaus ja tätä keskinäistä kyräilyä on jatkettu jo koko tämän ajan maaliskuusta saakka.
Alarannan mielestä uhkaukseen kannattaa kuitenkin suhtautua tosissaan.
– Kyllä uhkauksen voi ottaa tosissaan, mutta varmaan Turkkikin hakee neuvotteluasemia. Tässä on kyse kaupankäynnistä, varsinkin tästä terrorilainsäädännöstä ja viisumivapaudesta. Näistä kohdista väännetään.
Osana pakolaissopimusta Turkille luvattiin myös EU-jäsenyysneuvotteluiden vauhdittamista, viisumivapautta ja rahaa. Jotta Turkki saisi viisumivapauden EU-maihin, maan pitäisi täyttää siltä vaaditut 72 kriteeriä.
Ajatus Turkin viisumivapaudesta on ollut kiistanalainen alusta alkaen. Turkin epäonnistuneen vallankaappausyrityksen ja sitä seuranneiden puhdistusten jälkeen viisumivapaus sai osakseen entistä suurempaa kritiikkiä.
Turkin viranomaiset ovat erottaneet, pidättäneet virasta tai asettaneet tutkintaan yli 60 000 sotilasta, tuomaria, opettajaa ja virkamiestä epäonnistuneen vallankaappausyrityksen jälkeen.
– Turkin ilmoitus viisumivapaudesta lokakuuhun mennessä on tapa laittaa EU selkä seinää vasten ja lypsää sieltä joitakin myönnytyksiä eli käytännössä sitä, että EU suoristaisi kulmia näiden kriteereiden suhteen.
”Kotimaisen yleisön kosiskelu”
Alarannan mukaan Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan haluaa Turkin voivan sanella mahdollisimman pitkälle Turkin ja EU:n välisen yhteistyötavan.
– Turkki haluaa saada myös mahdollisuuksien mukaan läpi eri asioita EU:n ollessa selkä seinää vasten. Kyseessä on myös pitkälti kotiyleisölle osoittamista siitä, kuinka vahva maa Turkki on ja kuinka EU on pakotettu tulemaan neuvotteluissa vastaan.
– Tässä on kyse hyvin pitkälti kotimaisen yleisön kosiskelusta. Kyllähän Erdogan sen tietää, että kumpikaan ei halua Turkin EU-jäsenyyttä.
Alaranta muistuttaa, että pakolaisyhteistyössä kaikki ei ole Turkista kiinni.
– Kyllähän tämä Eurooppaan saapuvien pakolaisten vähentyminen on kiinni myös niistä toimista, joita EU ja Kreikka tekevät Välimerellä. Iso osa toimista on kuitenkin kiinni siitä, miten niitä kontrolloidaan Turkin päässä. Esimerkiksi salakuljetusverkostojen ratsaaminen.
Alarannan mukaan on myös mahdollista keskittää EU-toimenpiteitä Kreikkaan ja lisätä siellä resursseja sekä suuria järjestelykeskuksia.
– Kreikka olisi tietenkin siinä vaiheessa pulassa. Hankalaa tämä on kaikin tavoin. Helppoja ratkaisuja ei ole.
Pakolaissopimus on katkaissut pakolaisten virran Eurooppaan lähes kokonaan. Kun tammi- ja helmikuussa Kreikan saarille saapui vielä 2 000 maahantulijaa päivässä, kesäkuussa tulijoita oli enää 50. Heinäkuusta lähtien lukema on ollut taas nousussa.