Maatalousvaliokunnan esittelijänä budjettineuvotteluissa ryhmänsä puolesta vaikuttanut Hannu Takkula (kesk.) on tyytyväinen, että koko parlamentti tunnustaa nyt Venäjän pakotteiden aiheuttamat haitat EU:n maitosektorille erityisesti, kun EU on päättänyt jatkaa Venäjän vastaisia pakotteita.
– On tärkeää, että Euroopan parlamentti otti vahvan kannan ahdingossa olevien tuottajien tukemiseksi. Komission alkuperäinen ehdotus EU:n ensi vuoden budjetiksi oli erityisen huolestuttava, sillä se ei maininnut sanallakaan Venäjän pakotteita, jotka ovat olleet erityisen vahingollisia Suomen maito- ja meijerisektorille, Takkula sanoo.
Parlamentin budjettiäänestyksen jälkeen Euroopan komissio, jäsenmaita edustava neuvosto ja parlamentti käyvät noin kuukauden kestävät kolmikantaneuvottelut, jossa päätetään lopullisesta EU:n ensi vuoden budjetista.
– Nyt on pidettävä huoli siitä, ettei tästä budjettilinjasta jousteta, kun parlamentti ja neuvosto sovittavat yhteen ehdotuksiaan. Koska Suomen ja Venäjän välinen maito- ja meijerituotteiden kauppa on ollut poikkeuksellisen suurta, merkittävä osa tuosta 100 miljoonasta pitäisi ohjautua Suomeen, Takkula sanoo.