EU antaa Britannialle kolme kuukautta lisäaikaa, jonka turvin makkaroiden ja muiden lihatuotteiden vienti Pohjois-Irlantiin voi jatkua. Jatkoaika on voimassa syyskuun loppuun saakka.
– Haluamme varmistaa, että kovalla työllä saadut rauhansopimuksen hyödyt – rauha ja tasapaino – säilyvät, samalla kun vältämme kovan rajan syntymisen Irlannin saarelle ja säilytämme EU:n sisämarkkinoiden yhtenäisyyden, sanoo EU-komission varapuheenjohtaja Maroš Šefčovič.
Britannia haki jatkoaikaa aiemmin kesäkuussa. Vaarana oli, että EU:n ja Britannian välille syttyy ”makkarasota”. Sodassa Britannia jatkaisi makkaran vapaata vientiä Pohjois-Irlantiin, vaikka se on sopinut EU:n kanssa, että tuotteet tarkastetaan Pohjois-Irlannin rajalla.
Pohjois-Irlanti kuuluu Britannialle, mutta toisaalta Pohjois-Irlannin rauhansopimuksessa vaaditaan, että Irlannin ja Pohjois-Irlannin välinen raja säilyy avoimena. Brexit uhkaa avointa rajaa, minkä vuoksi EU ja Britannia ovat sopineet, että Pohjois-Irlannin satamissa tehdään tullitarkastuksia.
EU edellyttää, että Britannia merkitsee Pohjois-Irlantiin vietävän lihan erityisillä terveystodistuksilla. Lihan saa myydä ainoastaan Pohjois-Irlannissa, eikä sitä saa viedä edelleen Irlantiin eli EU:n alueelle.
EU hyväksyy myös sen, että lääkkeiden vienti Britanniasta Pohjois-Irlantiin voi jatkua. Päätös on pysyvä ja EU muuttaa omaa lainsäädäntöään sen vuoksi. Lääkkeitä ei saa kuitenkaan viedä edelleen Irlantiin.
EU sallii sen, että opaskoirat matkustavat omistajiensa mukana Britanniasta Pohjois-Irlantiin.
Lisäksi EU peruu vaatimuksensa, että brittiläisten ja pohjoisirlantilaisten moottoripyöräilijöiden tulisi kuljettaa mukanaan todistusta siitä, että heillä on asianmukainen vakuutus. EU:n mukaan muutos helpottaa etenkin pohjoisirlantilaisten motoristien liikkumista Irlantiin.
– Tämänpäiväinen paketti käytännön ratkaisuista osoittaa, että olemme tiukkoja toimeenpanossa mutta jatkamme kovaa työtä Pohjois-Irlannin asukkaiden hyväksi, Šefčovič sanoo.