EU:n laajentumiskomissaari Stephan Füle kyllästyi sunnuntaina kauppaneuvotteluihin Ukrainan kanssa ja ilmoitti, että ne keskeytetään.
– Hän pinnansa paloi. Hän ymmärsi, että ukrainalaiset eivät ole vakavissaan, vaan yrittävät vain pelata aikaa, sanoo eräs EU-diplomaatti EU Observer -lehdessä.
Füle tapasi viime viikolla Ukrainan neuvottelijoita. Hän lupasi Ukrainalle EU-rahaa, jos maa allekirjoittaa kauppasopimuksen EU:n kanssa. Ukraina kuitenkin vaati lisää. Fülen mielestä Ukrainan ilmoittama summa oli epämääräinen – 10 miljardista 160 miljardiin euroon – ja joka tapauksessa liian iso.
Füle myös ihmettelee ukrainalaisten neuvottelutaktiikkaa: maan presidentti Viktor Janukovitsh uhkasi perjantaina viedä oikeuteen ne virkamiehet, jotka neuvottelivat EU:n kanssa kauppasopimuksen ehdot.
– Samaan aikaan Ukrainan pääministeri kiertää puhumassa pötyä tyyliin ’EU pakottaa meidät hyväksymään homoavioliitot’, EU-diplomaatti sanoo.
Füle ilmoitti neuvottelujen kariutumisesta yhteisöpalvelu Twitterissä, mikä herätti arvostelua.
– Fülen tapa tehdä politiikkaa tviittaamalla ei ole ehkä paras keino lähestyä asiaa, sanoi Hollannin ulkoministeri Frans Timmermans.
EU-ulkoministerit keskustelevat Ukrainan-kysymyksestä tänään maanantaina.
Lue myös:
McCain varoittaa Ukrainaa – ”Yhdysvallat voi ryhtyä toimiin”