EU on käynnistänyt virallisen tutkinnan siitä, rikkoiko sosiaalisen median palvelu TikTok EU:n digitaalisia sääntöjä, kun se ei arvioinut asianmukaisesti riskejä, joilla ulkomaiset toimijat käyttivät sen alustaa puuttuessaan Romanian äskettäisiin presidentinvaaleihin.
Venäjä-myönteinen ehdokas Calin Georgescu nousi yllättäen Romanian presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen voittajaksi sen jälkeen, kun häntä mainostettiin massiivisesti TikTokissa.
Romanian viranomaisten mukaan TikTokin algoritmit vahvistivat Georgescun sisältöä muiden kilpailijoiden kustannuksella.
Romanian perustuslakituomioistuin kumosi myöhemmin ensimmäisen kierroksen tulokset. Vaalit järjestetään uudestaan myöhemmin.
– Saatuamme vakavia viitteitä siitä, että ulkomaiset toimijat sekaantuivat Romanian presidentinvaaleihin TikTokin avulla tutkimme nyt perusteellisesti, onko TikTok rikkonut digipalvelusäädöstä, kun se ei ole puuttunut riskeihin. Pitäisi olla selvää, että EU:ssa kaikkien verkkoalustojen toiminnan on oltava vastuullista, EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen totesi tiistaina Financial Timesin mukaan.
Komission mukaan tutkimuksessa keskitytään siihen, kuinka TikTok hallitsi riskejä, jotka liittyvät sen järjestelmiin, joissa suositellaan viestejä käyttäjille. Tutkinnassa selvitetään myös koordinoitua manipulointia sekä automatisoitua järjestelmän hyväksikäyttöä.
EU:n digikomissaari Henna Virkkunen on todennut, että TikTokin käytäntöjen tutkiminen myötävaikuttaa turvallisemman ja luotettavamman verkkoympäristön luomiseen kaikille EU-kansalaisille.
EU:n digipalvelusäädöstä rikkoville yrityksille voidaan asettaa seuraamuksia, jotka ovat jopa 6 prosenttia niiden maailmanlaajuisesta vuosittaisesta liikevaihdosta.