EU-johtajat haluavat sisämarkkinat taas toimiviksi

Pääministeri Sanna Marinin mukaan oli yllätys, kuinka nopeasti sisämarkkinat lakkasivat toimimasta.

Eurooppa-neuvosto painotti kokouksessaan perjantaina, että EU:ssa on palattava mahdollisimman nopeasti normaalisti ja entistäkin paremmin toimiviin sisämarkkinoihin, kerrotaan valtioneuvoston verkkosivulla.

– Koronakriisi iski äkillisesti. Mutta silti oli yllätys, kuinka nopeasti sisämarkkinat lakkasivat toimimasta. Nyt on tärkeää, että tartuntaketjut saadaan katkaistua ja voimme välttää yhteiskuntien laajan sulkemisen. Meidän pitää myös asettaa tavoitteeksi paljon syvemmät ja reilummat sisämarkkinat, pääministeri Sanna Marin (sd.) kertoo tiedotteessa.

Eurooppa-neuvoston mukaan nykyisiä sisämarkkinasääntöjä on noudatettava tiukasti ja poistettava esteitä erityisesti palvelualoilta. Kilpailusääntöjen kehikkoa päivitetään vastaamaan vihreästä siirtymästä, digitalisaatiosta ja muuttuvasta globaalista toimintaympäristöstä aiheutuviin haasteisiin.

EU:n taloudellista perustaa vahvistetaan neuvoston mukaan myös nopeuttamalla digitaalista siirtymää. Neuvoston mielestä digitaalinen riippumattomuus edellyttää, että EU luo aidosti digitaaliset sisämarkkinat sekä vahvistaa kykyään määritellä omat sääntönsä.

Torstaina varoitettiin Turkkia ja esitettin pakotteita Valko-Venäjälle

Torstaina Eurooppa-neuvosto toisti EU-tiedotteen mukaan täyden solidaarisuutensa Kreikkaa ja Kyprosta kohtaan. Mikäli Turkki toteuttaa uusia yksipuolisia kansainvälisen oikeuden vastaisia toimia tai provokaatioita, EU käyttää kaikkia mahdollisia välineitä ja vaihtoehtoja puolustaakseen omia ja jäsenmaidensa etuja.

Eurooppa-neuvosto aikoo palata asiaan tarvittaessa sekä tehdä tarvittavat päätökset viimeistään joulukuun 2020 kokouksessaan. EU-johtajat kehottivat myös järjestämään itäisen Välimeren alueen monenvälisen konferenssin.

Eurooppa-neuvosto tukee myös täysin Valko-Venäjän kansalaisten demokraattista oikeutta valita presidenttinsä uusilla, vapailla ja oikeudenmukaisilla vaaleilla ilman ulkopuolista puuttumista. Johtajat pääsivät torstaina sopuun 40 henkilöä koskevista pakotteista. Valko-Venäjän presidentti Aljaksandr Lukašenka ei kuitenkaan ole pakotelistalla.

Vuoristo-Karabahin konfliktin osalta Eurooppa-neuvosto kehotti lopettamaan vihamielisyydet välittömästi. Azerbaidžanin ja Armenian olisi neuvoston mielestä aloitettava asiakysymyksiä koskevat neuvottelut ilman ennakkoehtoja.

EU-johtajat tuomitsivat lisäksi Aleksei Navalnyin murhayrityksen sotilaskäyttöön tarkoitetulla hermomyrkyllä. He kehottivat Venäjän viranomaisia toimimaan yhteistyössä kemiallisten aseiden kieltojärjestön OPCW:n kanssa puolueettoman kansainvälisen tutkinnan varmistamiseksi ja saattamaan syylliset oikeuteen.

Mainos