Komissio on tänään antanut parempaa sääntelyä koskevan tiedonannon, jossa ehdotetaan useita parannuksia EU:n lainsäädäntömenettelyyn. Tehokkaalla lainsäädännöllä halutaan tukea Euroopan elpymistä ja vastata paremmin tulevaisuuden tarpeisiin, todetaan tiedotteessa.
Komissio ehdottaa muun muassa ”yksi sisään, yksi ulos” -periaatteen käyttöönottoa, jotta sääntelystä aiheutuvaa rasitetta yksityishenkilöille ja yrityksille – erityisesti pk-yrityksille – voitaisiin vähentää mahdollisimman paljon. Periaatteella varmistetaan, että kaikki uudet rasitteet kompensoidaan poistamalla vastaava määrä rasitteita samalta alalta.
Komissio katsoo, että avainasemassa sääntelyn parantamisessa on yhteistyö, johon on otettava EU:n toimielinten lisäksi mukaan myös EU-maat ja sidosryhmät, kuten työmarkkinaosapuolet, yritykset ja kansalaisyhteiskunnan edustajat.
Komission tiedonannossa ehdotettuihin toimiin kuuluu muun muassa yhteistyö byrokratian ja sellaisten esteiden vähentämiseksi, jotka hidastavat investointeja ja nykyajan tarpeita vastaavan infrastruktuurin rakentamista.
Julkisiin kuulemisiin liittyvää menettelyä komissio ehdottaa yksinkertaistamaan siten, että kannanottopyyntöjä varten otetaan käyttöön yksi keskitetty kanava parannetussa Kerro mielipiteesi -portaalissa.
Lisäksi komissio ehdottaa, että strateginen ennakointi otetaan osaksi poliittista päätöksentekoa. Näin voidaan varmistaa, että politiikka vastaa tulevaisuuden tarpeita. Päätöksenteossa otettaisiin huomioon esimerkiksi vihreään ja digitaaliseen siirtymään, geopolitiikkaan ja sosioekonomisiin näkökohtiin liittyvät kehittymässä olevat suuntaukset.
Kaikilla lainsäädäntöehdotuksilla tulisi edistää kestävän kehityksen toimintaohjelmaa (Agenda 2030), joten komissio haluaa valtavirtaistaa YK:n kestävän kehityksen tavoitteet.
– Joitakin nyt julkaistussa tiedonannossa esitettyjä uusia toimia on jo alettu toteuttaa käytännössä. Näihin kuuluu muun muassa Fit for Future -foorumi, joka tarjoaa neuvontaa siitä, miten EU:n lainsäädännöstä saadaan yksinkertaisempaa, tehokkaampaa ja tulevaisuuden kannalta kestävämpää, tiedotteessa kerrotaan.
Lisää toimia on tarkoitus toteuttaa tulevina kuukausina. Tänä vuonna on tarkoitus muun muassa tarkistaa paremman sääntelyn suuntaviivoja ja välineistöä siten, että niissä otetaan huomioon tiedonannossa esitetyt uudet toimet.