Etelä-Afrikassa poliittinen murros – vastaavaa ei ole nähty sitten apartheidin päättymisen

1990-luvulta saakka maata hallinnut ANC-puolue on kärsinyt merkittäviä tappioita paikallisvaaleissa.

CNN:n mukaan Valtakunnallisesti ANC keräsi 53.9 äänistä, mutta hävisi useilla useilla kaupunkialueilla.

Vuoden 2014 parlamenttivaaleissa kannatus ylsi vielä kuuteenkymmeneen prosenttiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Nelson Mandelan liikkeenä tunnetun puolueen kilpailija Demokraattinen allianssi keräsi 27 prosentin kannatuksen ja kolmanneksi suurimman puolueen aseman saavutti vain 8,2 prosentilla radikaalivasemmistolainen Economic Freedom Fighters-puolue.

Vuoteen 1990-luvun alkupuolella päättynyt rotuerottelupolitiikka eli apartheid päätettiin pitkälti juuri Mandelan ja Etelä-Afrikan kansalliskongressin eli ANC:n vaikutuksesta.

Vuosia kielletty oppositioliike on kuitenkin vuoden muuttunut vuoden 1994 suuren vaalivoittonsa jälkeen etabloituneeksi puolueeksi ja vaalituloksen arvellaankin heijastavan yleistä tyytymättömyyttä julkisiin palveluihin, korruptioon ja presidentti Jacob Zumaan.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos