Espoon kaupunginjohtaja LV:lle: Nämä tekijät vetävät Suomeen huippuosaajia

Osaajien houkutteleminen Suomeen vaatii panostuksia koulutukseen ja varhaiskasvatukseen, sanoo Espoon kaupunginjohtaja.
Tulevalta hallitukselta toivotaan panostuksia varhaiskasvatukseen. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Tulevalta hallitukselta toivotaan panostuksia varhaiskasvatukseen. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä katsoo, että laadukas varhaiskasvatus ja koulutus ovat avainasemassa kansainvälisten osaajien houkuttelussa Suomeen, kertoo Länsiväylä. Tämä koskee erityisesti perheitä.

Mäkelä kertoo keskustelleensa asiasta esimerkiksi pääkaupunkiseudulla vaikuttavan intialaisen bisnesyhteisön jäsenten kanssa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kun olen puhunut heidän kanssaan, he mainitsevat aina varhaiskasvatuksen ja koulut. Sinkut menevät ehkä New Yorkiin ja muihin maailman hubeihin, mutta perheet arvostavat täällä tarjolla olevia koulutus- ja harrastusmahdollisuuksia.

Osaajien houkuttelemisessa ja pitämisessä Suomessa keskeistä olisikin tarjota suomen ja englanninkielisiä koulutuspolkuja eri koulutusasteille.

Mäkelä peräänkuuluttaa pääkaupunkiseudun huomioivia ratkaisuja tulevalta hallitukselta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tämä asia pitää ratkaista yhteistyössä metropolialueen kaupunkien ja valtion kanssa. Sen jälkeen täällä saatuja oppeja voidaan viedä myös muualle Suomeen

Toinen keskeinen tekijä osaajien houkuttelemisessa olisi Mäkelän mukaan työelämäsääntöjen juosto, esimerkiksi kielivaatimusten höllentämistä tietyissä ammateissa ja pätevöitymisen mahdollistamista työuran osana.

– Esimerkiksi kaupunkien palvelukseen hoiva- tai kasvatusalalle tulevat voisivat suorittaa pätevyyden osana työtään.

Mainos