– Kukaan tiedotusvälineitä seuraava ei ole voinut välttyä sellaisen sotaisan retoriikan viljelyltä, jota Suomessa iltapäivälehdet ja myös Yleisradio näyttävimmin käyttävät. Hehkutetaan hävittäjähankintoja ja suursotaharjoituksia. Pitääkö meidän ihan tosissamme varautua ja varustautua myös Suomeen ulottuvan sodan mahdollisuuteen, Sdp:n kansanedustaja Erkki Tuomioja kysyi vappuna Karkkilassa.
Hän totesi, että Suomessa on niin puolustuksen kuin sisäisen turvallisuuden voimavaroja lisätty ja lainsäädännöllistä valmiutta kohdata erilaisia kriisitilanteita parannettu.
– Nämä ovat olleet perusteltuja päätöksiä, mutta varautumisen rinnalla olisi yhtä tärkeätä vaikuttaa ennaltaehkäisevästi konfliktien syntyyn ja olla aktiivisesti mukana niiden ratkaisemisessa.
Tuomiojan mielestä tämän Suomen perinteisen vaikuttamis- ja liennytyspolitiikan tietynasteinen laiminlyönti on ollut nykyisen hallituksen suurin ulko- ja turvallisuuspolitiikan heikkous, samoin kuin se, että sotaretoriikan torjumisen asemesta se on puolustusministerin (Jussi Niinistö) suulla paremminkin ollut sitä lisäämässä.
– Tässä ilmapiirissä sivuutetaan myös se, miten kestämätön kehitys ja sen ilmentyminä niin ilmastonmuutos, luonnon monimuotoisuuden väheneminen kuin varallisuuden maailmanlaajuinen keskittyminen ovat myös suurimmat koko ihmiskuntaa koskevat turvallisuusuhat, Tuomioja sanoi.