THL:n tutkimuspäällikkö ja epidemiologian dosentti Maarit Leinonen kritisoi Twitter-viestissään Suomen epäjohdonmukaisuutta Maailman terveysjärjestö WHO:n ohjeistusten soveltamisessa.
Leinosen mukaan Suomessa WHO:n ohjeistuksia sovelletaan silloin, kun ne sopivat agendaan ja jätetään soveltamatta silloin, kun ne eivät sovi. Esimerkkinä Leinonen nostaa esiin maskien käyttöohjeistukset.
– Tälläkin hetkellä WHO:n mukaan 12-vuotiaiden tulisi käyttää kasvomaskeja kuten aikuisten, Leinonen huomauttaa.
Suomessa maskisuositus koskee Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n mukaan ensisijaisesti vain yli 15-vuotiaita. Perustelujen mukaan maskien käyttö on tätä nuoremmille vaikeaa, ja viruksella mahdollisesti tahriintunut maski voisi aiheuttaa tartuntariskin.
Myös kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok.) ehti aiemmin lauantaina kritisoida hallituksen toimintaa maskisuosituksen suhteen. Kanervan mukaan vaikuttaa siltä, että WHO:n keväisestä suosituksesta käyttää maskia massatapahtumissa vaiettiin.
– Poikkeuksellista, ettei tästä kerrottu. Syy kai se, ettei se sopinut hallituksen linjaan, Kanerva pohtii.
WHO:n linjauksia sovelletaan silloin, kun ne sopii agendaan ja vaietaan, kun ei sovi. Tälläkin hetkellä WHO:n mukaan 12v tulisi käyttää kasvomaskeja, kuten aikuisten.
WHO:n maskisuositus massatapahtumiin tuli jo toukokuussa, mutta siitä vaiettiin https://t.co/5rwLnCSVUT
— Maarit Leinonen (@MaaritLeinonen) October 31, 2020