Epidemia-aaltoja voi tulla neljä

Professorin mukaan koronavirus voi palata Eurooppaan ja Yhdysvaltoihin esimerkiksi Afrikan kautta.

Maailman terveysjärjestö WHO:n asiantuntija varoittaa useiden koronavirusaaltojen mahdollisuudesta.

Professori Lawrence Gostinin mukaan hallitsematon epidemiatilanne Afrikassa johtaisi todennäköisesti taudin paluuseen myös Eurooppaan ja Yhdysvaltoihin. Uudet aallot voisivat iskeä jopa neljä kertaa.

– Covid-19 on pian vyörymässä läpi Saharan eteläpuolisen Afrikan ja ehkä myös Intian, WHO:n kansanterveyteen ja ihmisoikeuksiin keskittyvää CPHHR-keskusta johtava Gostin sanoi BBC Radio 4 -kanavalle.

Hänen mukaansa kriisi ei ratkea, jos koronavirus saadaan tilapäisesti hallintaan vain länsimaissa ja Aasiassa.

– Ennustan, että jos tilanne riistäytyy käsistä kehitysmaissa, niin tulemme näkemään uusia aaltoja muuallakin. Olemme vain yhtä turvassa kuin maailmanlaajuisen ketjun heikoin lenkki, Lawrence Gostin totesi.

Koronavirustartuntoja on havaittu Afrikassa tähän mennessä noin 16 000 kappaletta. Kuolemantapauksia on ollut vajaat 900 kappaletta. Mantereen epidemiatilanteen arvioidaan olevan muutamia viikkoja Eurooppaa jäljessä.

Kansainvälinen valuuttarahasto on ilmoittanut tilapäisistä velkahelpotuksista jo 19 Afrikan valtiolle.

Muun muassa lentokentillä tehtävistä matkailijoiden pikatesteistä on toivottu ratkaisua epidemian hillitsemiseksi rajojen avaamisen jälkeen. Emirates-lentoyhtiön mukaan verikokeiden tulokset saadaan jo kymmenessä minuutissa.

Mainos