”Epäitsekkyyden ikoni”, ”vuosituhannen suurin johtaja”

Viime torstaina 95 vuoden ikäisenä edesmennyttä Nelson Mandelaa ylistettiin Etelä-Afrikassa tiistaina järjestetyssä muistotilaisuudessa monin sanoin.

Johannesburgissa lähellä Sowetoa FNB-stadionilla järjestettyyn muistotilaisuuteen osallistui yli 100 istuvaa ja entistä valtionpäämiestä.

Heistä Namibian presidentti Hifikepunye Pohamba luonnehti Etelä-Afrikan television (SABC) mukaan Mandelaa muistosanoissaan epäitsekkyyden ikoniksi, joka antoi elämänsä humanitarismin palvelemiseen.

Yhdysvaltain presidentti Barack Obama puolestaan sanoi Mandelan olleen viime vuosituhannen suurin johtaja.

– Ensimmäisen maailmansodan aikana kaukana vallan käytäviltä syntynyt muuan poika kasvatti karjaa ja oli vanhempiensa opissa. Madibasta (Mandelan kutsumanimi) oli tuleva 1900-luvun viimeinen suuri vapauttaja, Obama sanoi ja mainitsi Mandelan olleen suuri esimerkki koko maailman johtajille.

Obaman mukaan Mandela opetti maailmalle useita asioita.

– Mandela opetti meille toimimisen voiman, syiden ja todisteiden tärkeyden, tarpeen tutkia – ei vain samanmielisten – vaan myös toisin ajattelevien mielipiteet.

Mainos