Eläkkeellä oleva poliisiylijohtaja Mikko Paatero pohtii TS:ssa poliisiasemien määrää.
”Itse tarkastelisin asiaa toiminnalliselta kannalta. Tarvitaanko poliisiasemia asukkaita varten enää. Minusta ei ainakaan samassa mitassa kuin ennen”, Mikko Paatero kirjoittaa.
Hän perustelee kantaansa usealla näkökohdalla. Monet palvelut ovat siirtyneet ja siirtyvät verkkoon. Jo nyt 30 prosenttia hakijoista saa passin ilman käyntiä poliisiasemalla. Rikosilmoituksen voi tehdä sähköisesti ja kuulusteluja tehdään yhä enemmän ilman asemalla käyntiä.
”Suurin osa ihmisistä ei tarvitse poliisitoimen suoria palveluja edes vuosittain”.
Toisaalta poliisiaseman olemassaolon ja poliisikyltin voidaan ajatella rauhoittavan. Paatero kuitenkin huomauttaa, että ammattimaiseen rikollisuuteen sillä ei ole mitään merkitystä.
”Poliisiasemia tai poliisin tukikohtia tarvitaan jatkossakin, mutta ei samalla tavalla kuin ennen yleisön palvelemiseksi. Tiloja tarvitaan, jotta poliisilla on taukopaikka ja että poliisi voi kutsua tiloihin asiakkaita tarvittaessa”.
Tätä varten tulisi Paateron mukaan kuitenkin neuvotella sopivat tilat nykyisen poliisiasemien määrän sijaan. Säästö ei hänen mukaansa ole asian ydin, vaikka pienetkin säästöt ovat tärkeitä.
Eläkkeellä olevan poliisiylijohtajan mukaan poliisitoimintaa tulisi tehdä yhä enemmän poliisiautoista. Poliisiasemien sisällä toimimalla ei hänen mukaansa saavuteta näkyvyyttä.
”Olen sitä mieltä, että kansalaisten kannalta yksikään poistettavaksi (poliisihallituksen esityksessä) ehdotettu poliisiasema ei ole kovin tärkeä. Kunnille niillä on imagomerkitystä, mutta se ei voi olla päätöksen peruste”, Paatero toteaa.