Ensin pakkaspäivä, sitten lunta ja lauhaa

Tiistaina osa sateesta on jo vettä.

Forecan mukaan viikko alkaa maanantaina laajalti poutaisella pakkaspäivällä. Tämän jälkeen matalapaineiden ote vahvistuu ja uudet lumisateet tekevät tuloaan maanantai-illalla lännestä.

Tiistain tullessa lumisateet leviävät idemmäs ja lunta tulee laajalti koko maassa. Lounaasta leviää jälleen lauhaa ilmaa ja osa sateesta tulee vetenä.

Tämä nostaa jälleen jäätävän sateen riskiä etelän ja lännen alueella. Myös idässä ja pohjoisessa pakkanen alkaa vähitellen hellittää.

Keskiviikkoaamuna sää pikaisesti poutaantunee ennen uuden sadealueen saapumista, mutta pilvinen sää ja lauhtuminen jatkuvat. Lämpötila voi nousta plussalle jo laajemmin etelän ja lännen alueella.

Viikon puolivälin jälkeen plusasteiden levittäytyminen laajemmalle itään ja jonkin verran pohjoisemmaksi vaikuttaa tämän hetken ennusteiden valossa mahdolliselta.  

Mainos