”Ensin mietin, että kehtaanko” – kansanedustaja sairaala-asussa

Umpilisäkkeen puhkeamisesta sairaalassa toipuva kansanedustaja odottelee antibioottien tuomaa niskalenkkiä.

Kansanedustaja Tapani Mäkinen (kok.) postasi lauantaina Facebookiin oheisen valokuvan itsestään Vantaan Peijaksen sairaalassa. Mäkinen joutui sinne yllättäen umpilisäkkeen puhjettua.

”Ensin mietin, että kehtaanko, mutta jos yli 460 000 ihmistä vuodessa näitä käyttää. Eli terveisiä Peijaksesta, hoito on erittäin ystävällistä ja hyvää”, Tapani Mäkinen kirjoittaa päivityksessään asustaan.

”Ruokakin on ihan kohtuullista, mutta muoti a’la HUS? Varmaan ihan käytännöllistä ja hienoa, siis jos tykkää pastellin sävyistä… No sävyistä viis, puhjenneesta umpisuolestani pitäisi saada vielä niskalenkki, jahka noi antibiootit alkaa tehoamaan”, hän jatkoi.

Mainos