Ensimmäinen eurooppalainen kansalaisaloite luovutettiin

EU-komissio on vastaanottanut virallisesti historian ensimmäisen eurooppalaisen kansalaisaloitteen.

Right2Water -niminen aloite on kerännyt tarvittavat miljoona allekirjoittajaa.

Allekirjoittajien mielestä ”vesi on julkinen hyödyke eikä kauppatavaraa”. Aloitteen laatijat ajavat EU-lainsäädäntöä, jolla varmistettaisiin kaikille riittävä ja puhdas juomavesi sekä vesihuolto.

Eurooppalaisella kansalaisaloitteella pyydetään Euroopan komissiota tekemään säädösehdotus aiheesta, joka kuuluu EU:n toimivaltaan.

Kansalaisaloitteella on oltava yhteensä vähintään miljoona allekirjoittajaa, ja heidän on asuttava vähintään seitsemässä eri EU-maassa. Vesialoite keräsi yhteensä reilut 1,6 miljoonaa allekirjoittajaa Itävallasta, Belgiasta, Suomesta, Saksasta, Kreikasta, Unkarista, Italiasta, Liettuasta, Luxemburgista, Hollannista, Slovakiasta, Sloveniasta ja Espanjasta.

Suomessa kansalaisaloitteen on allekirjoittanut yli 15 000 henkeä.

Seuraavaksi komissio perehtyy aloitteeseen. Kolmen kuukauden kuluessa aloitteen vastaanottamisesta komission edustajat tapaavat aloitekampanjan järjestäjät, jotta nämä voivat selittää tarkemmin aloitteen sisältöä. Aloitteesta järjestetään julkinen kuulemistilaisuus Euroopan parlamentissa.

Komissio antaa kolmen kuukauden kuluessa asiasta virallisen vastauksensa, jossa selostetaan aloitteen perusteella mahdollisesti esitettävät toimet ja perustelut: miksi ne toteutetaan tai miksi toimiin ei ryhdytä.

Vastaus annetaan tiedonannon muodossa. Tiedonanto on EU-komissaarien hyväksymä virallinen asiakirja, joka julkaistaan kaikilla EU:n virallisilla kielillä.

Komissio ei ole velvollinen tekemään säädösehdotusta kansalaisaloitteen perusteella. Jos komissio päättää tehdä säädösehdotuksen, alkaa normaali lainsäädäntöprosessi.

Mainos