Säästöpankkiryhmän tuoreessa suhdannekatsauksessa nähdään orastavia merkkejä voimakkaimman talousoptimismin hiipumisesta, vaikka vuoden alkupuoli onkin sujunut odotusten mukaan ja positiivisessa tunnelmissa.
Kuluttajien ja yritysten talousluottamus on mittauksissa yhä vankkaa, mutta kotimarkkinoiden tunnelma vaikuttaa ryhmän pääekonomistin Timo Vesalan katsauksen mukaan aiempaa varautuneemmalta. Asuntokauppa käy, muttei odotetun vahvasti. Myös vähittäiskauppa kasvaa, mutta vauhti voi olla jo hidastumassa.
Tunnelman varautuneisuutta pidetään katsauksessa yllättävänä, sillä työllisyyden koheneminen on jatkunut odotuksia selvästi vahvempana ja palkkasumma kasvaa reippainta vauhtia kymmeneen vuoteen.
Katsauksessa arvellaan, että kotimaiset toimijat tunnistavat maailmantalouden suhdanneriskit ja ymmärtävät niiden mahdolliset vaikutukset Suomeen. Kotitaloudet saattavat myös varautua korkotason nousuun, ja kulutuskysynnän kasvulle ladatut odotukset voivat osoittautua liian koviksi.
Maailmantalouden suurin epävarmuus liittyy siihen, miten hyvin noususuhdanne kestää kiristyvän rahapolitiikan vaikutukset. Suomen kannalta akuutein riski on katsauksen mukaan maailmankaupan hidastuminen kauppapoliittisten jännitteiden seurauksena. Kansainvälisten arvoketjujen kautta USA:n ja Kiinan keskinäisen nokittelun vaikutukset voivat olla merkittäviä Euroopalle ja Suomelle.
Säästöpankkiryhmä pitää kuitenkin toistaiseksi talousennusteensa ennallaan. Tänä vuonna talouden uskotaan kasvavan 2,8 prosenttia ja ensi vuonna tasan 2 prosenttia. Viennin voimakkain veto on ryhmän mukaan jo selvästi ohitettu, ja investointien kasvunäkymä on alenevalla trendillä. Sen sijaan kotimainen kulutuskysyntä tukee tänä vuonna talouskasvua edellisvuotta vahvemmin.
Työllisyys on kesän aikana kehittynyt Säästöpankkiryhmän mielestä jopa hämmästyttävän hyvin, vaikkakin kasvutrendin odotetaan tasoittuvan syksyn kuluessa. Työllisyyden merkittävä paraneminen on silti katsauksen mukaan todellista, ja hallituksen työllisyystavoitteen toteutuminen todennäköistä.