”En ole 30 vuodessa törmännyt puolueessa häirintään”

Terhi Koulumies pitää vihreiden kansanedustajan väitettä erikoisena.

Kokoomuksen kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Terhi Koulumies hämmästelee vihreiden kansanedustaja Iiris Suomelan väitteitä häirinnästä.

– Liian pitkään me muutkin olemme joutuneet sietämään seksismiä, rasismia ja häirintää ilman, että kokoomuksen puoluejohto on puuttunut asiaan kunnolla. Se ei ole hyväksyttävää ja sen on loputtava nyt, Iiris Suomela kirjoitti Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Terhi Koulumies kummastelee lausuntoa.

– Kuka sinua on häirinnyt? Pitäisi täsmentää, feministinä pidän syytöstä vakavana ja myös vähän vaikeana uskoa. Olen ollut jo 30 vuotta kokoomusaktiivi, enkä ole koskaan, kertaakaan, törmännyt puolueessa minkäänlaiseen ahdisteluun tai häirintään, Koulumies vastaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Olisin varmasti jossain huomannut, jos häirintää olisi ollut, koska muualla yhteiskunnassa kuten kadulla siihen olen törmännyt useinkin. Politiikka ja kokoomus ovat kokemukseni mukaan suunnilleen häirintävapaimpia paikkoja koko Suomessa. Eli kyllä Iiris Suomelan nyt pitää selittää.

Mainos