Emily O’Reilly valittiin jatkokaudelle Euroopan oikeusasiamieheksi

Euroopan parlamentti valitsi tiistaina nykyisen Euroopan oikeusasiamiehen Emily O'Reillyn uudelle, vuoden 2019 loppuun kestävälle kaudelle.

Emily O’Reilly sai taakseen 569 jäsenen tuen parlamentin salaisessa äänestyksessä. Vastaan äänesti 66 meppiä ja tyhjää 43. Muita ehdokkaita ei ollut.

Irlannin kansallisena oikeusasiamiehenä aikaisemmin työskennellyt O’Reilly valittiin tehtävään heinäkuussa 2013 sen jälkeen kun hänen edeltäjänsä erosi virasta kesken toimikauden siirtyäkseen eläkkeelle.

Euroopan oikeusasiamies tutkii kanteluja, jotka koskevat hallinnollista epäkohtaa Euroopan unionin toimielimissä ja laitoksissa. Kantelun voi tehdä Euroopan unionin jäsenvaltion kansalainen tai jäsenvaltiossa asuva.

Myös liikeyritykset, yhdistykset tai muut yhteisöt, joiden rekisteröity toimipaikka on Euroopan unionissa, voivat kannella oikeusasiamiehelle.

Aiemmin oikeusasiamiehenä ovat toimineet kreikkalainen P. Nikiforos Diamandouros (2003-2013) sekä suomalainen Jakob Söderman (1995-2003).

Mainos