Yhdysvaltain Louisianassa mies on ampunut elokuvateatterissa kaksi ihmistä ja haavoittanut seitsemää, ennen kuin ampui itsensä.
Lafayetten kaupungin poliisipäällikkö Jim Craftin mukaan itsensä ampunut 58-vuotias valkoinen mies käytti käsiasetta.
Silminnäkijät kertoivat NBC:n mukaan kuulleensa arvoilta kuusi laukausta Trainwreck-elokuvan iltanäytöksessä.
Viranomaisten mukaan mies tuli teatteriin yksin, eikä hänellä uskota olleen rikoskumppaneita. Uhrien joukossa oli kaikenikäisiä, nuorista teini-ikäisistä 60-vuotiaisiin.
Presidentti Barack Obama arvioi tuoreessa haastattelussa BBC:lle, että hänen vaalikautensa suurin pettymys koskee epäonnistumista järkevien aselakien läpiviemisessä.
Hänen mukaansa on huolestuttavaa, etteivät edes toistuvat joukkomurhat ole johtaneet lakiasian edistymiseen.