Elokapina jatkaa ja kiihdyttää protestiaan saadakseen vastauksia poliitikoilta. Viimeinen turvaraja, 1,5 astetta menee rikki vuosikymmenen päästä, ja yli miljardin ihmisen elinolosuhteet ovat tuhoutumassa vuoteen 2050 mennessä.
Elokapina vaatii selitystä sille, miksei hallitus pidä tätä hätätilana. Äärisääilmiöiden kasvava tiheys ja voimakkuus on järkyttänyt myös ilmastotutkijat. Tämä ei kuitenkaan näy hallituksen ilmastopolitiikassa.
– Olemme äärettömän huolissamme. Sanna Marin (sd.) ja Annika Saarikko (kesk.), voitteko puoluejohtajina antaa syyt sille, miksi hallitus ei tunnusta ilmastohätätilaa, ja sitä vastaaviin nopeampiin toimiin ei haluta ryhtyä, Tuulia Reponen Elokapinasta kysyy.
Elokapina kutsuu kansalaisia jatkamaan mielenilmaisua ja vaatimaan nopeampia ilmastotoimia. Syyskapinaan saapuu viikonlopun aikana kymmeniä elokapinallisia eri puolilta Suomea sekä muutama vieras Ruotsin Extinction Rebellion -liikkeestä. Mielenilmaisun eri sijainteihin on ilmoittautunut yhteensä monia satoja osallistujia.
Elokapina toteutti Veriprikaati-nimisen taideperformanssin osana Syyskapinaa lauantaina. Veriprikaati on rauhanomainen, performatiivinen kulkue. Kulkue lähti Ylioppilasteatterilta kello 12.30 alkaen.
Äänetön kulkue kulkee hitaasti noin kolmen tunnin ajan Helsingin ydinkeskustassa.
– Veriprikaati tunnustaa ilmastokriisin uhkana olemassaolollemme. Se viestii ympäristö- ja ilmastohätätilasta ja levittää kulkiessaan myötätuntoa kaikkea elävää kohtaan. Kulkueen elokapinalliset ovat pukeutuneet punaisiin asuihin, jotka symboloivat ekokatastrofiin liittyvää kuolemaa, kuten massasukupuuttoja. Kulkueeseen osallistuu myös tukijoukkoja, Elokapina selittää tiedotteessaan.