Kansanedustaja Elina Valtonen (kok.) ottaa Alman vaalikoneessa kantaa väittämään Sanna Marinin hallituksen talouspolitiikka on ollut holtitonta. Valtonen toteaa olevansa täysin samaa mieltä.
– Ennen kuin hallitus aloitti, Suomen julkinen talous oli lähes tasapainossa. Hallitusohjelman pohjalta tehdyssä laskelmassa Rinne-Marinin hallituksen alijäämä olisi ollut kauden lopussa 5,2 miljardia euroa – kauan ennen kuin koronasta tai sodasta oli tietoakaan, Elina Valtonen muistuttaa vaalikoneessa.
– Kun kriisit iskivät päälle, aikaisemmista menolisäyksistä ei karsittu yhtään. Koronan varjolla toteutettiin lukuisia muitakin menolisäyksiä ja toteutettiin kallis hallintouudistus: maakunnat/hyvinvointialueet. Vakavampaa kuin yhden kauden aikana otettu 40 miljardin euron lisävelka on julkisen talouden krooninen alijäämä: 10 miljardia vuosittain, jos korjausta ei tehdä.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kai Mykkäsen mukaan kohtalokasta on, että Marinin-Saarikon talouspolitiikan linjalla valtion budjetti olisi tästä eteenpäin yli 10 miljardia euroa alijäämäinen joka vuonna.
– Kyse ei siis ole siitä, mitä koronavuosina tehtiin tai jätettiin tekemättä. Myöskään Ukrainan sodan myötä tehdyt panostukset turvallisuuteen eivät selitä tuosta alijäämästä kuin muutaman prosentin, Kai Mykkänen kumoaa hallituspuolueiden väitteitä vaalikoneessa.
– Kun ei ole rohkeutta valintoihin, maksamme tuloksena tänä vuonna valtion velan korkoja yhdessä jo saman verran kuin yliopistojen ja opintotuen menot ovat yhteensä! Tulevina vuosina korkomenot tulevat edelleen nousemaan miljardeilla.
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkänen on niin ikään vaalikoneen väitteestä täysin samaa mieltä.
– Hallituksen ohjelma rakennettiin ”Rahaa on” -periaatteelle ja jälki on sen mukaista, Antti Häkkänen toteaa.
Pääministeri selittää jättivelkaantumista koronalla ja sodalla, vaikka tosiasiassa Rinteen-Marinin hallitus hätyytti 5mrd alijäämää jo ennen kuin näistä oli tietoakaan. SDP lupaa ohjelmassaan kuroa alijäämät umpeen veronkorotuksilla ja lisämenoilla. Kuin sosialistin iltarukous! pic.twitter.com/pAIRzdgQse
— Elina Valtonen (@elinavaltonen) February 23, 2023





