– Työeläkkeiden leikkauksessa ei ole valtion talouden kannalta järjen häivää. Leikkaus heikentää taloutta kymmenillä miljoonilla euroilla, kun eläkkeistä maksettavat verot jäävät ennakoitua pienemmäksi, sanoi Matti Tukiainen vappuna Vantaalla.
Hän kritisoi myös hallituksen ratkaisua sivuuttaa työmarkkinajärjestöt palkansaajien toimeentuloa koskevissa ratkaisuissa.
– Suomessa on perinteisesti eletty sopimusyhteiskunnassa, jossa työntekijöiden asioista on sovittu hallituksen ja työmarkkinajärjestöjen välillä, Tukiainen muistutti.
Valtion taloudelle välttämätöntä sopeutusta ei Tukiaisen mielestä pidä tehdä työttömien kustannuksella eikä heikentämällä edellytyksiä orastavalta kasvulta. Sen sijaan olisi tuettava muun muassa uusia elinkeinoja sekä teollisuuden ja palvelualojen kasvua.
Kiitosta hallitukselle tuli Tukiaiselta kehysriihen kasvupakettiin kirjattu periaatepäätös Pisara-radan rakentamisesta sekä asuntopoliittiset ratkaisut, jotka lisäävät kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen määrää.