Eläkeläiset käyttävät USA:ssa liikaa rauhoittavia lääkkeitä

Valtaosa amerikkalaiseläkeläisten lääkityksistä on tutkimuksen mukaan muiden kuin psykiatrien määräämiä ja tämä koskee varsinkin iäkkäitä potilaita.

Eläkeläisiä lääkitään Yhdysvalloissa liikaa rauhoittavilla bentsodiatsepiini-lääkkeillä, vaikka niiden pitkäaikainen käyttö on haitallista, kertoo uutispalvelu Duodecim. Bentsodiatsepiineilla hoidetaan muun muassa uniongelmia ja ahdistuneisuutta.

Tutkijat selvittivät bentsodiatsepiinien käyttöä rekisterien avulla ja havaitsivat lääkitykset paljon yleisemmiksi yli 65-vuotiailla kuin nuoremmilla. Yli 65-vuotiaista melkein joka kymmenes oli saanut bentsodiatsepiini-reseptin, kun esimerkiksi 30–50-vuotiaista lääkityksellä oli vain joka kahdeskymmenes.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Valtaosa lääkityksistä oli muiden kuin psykiatrien määräämiä ja etenkin tämä koski iäkkäitä potilaita.

Iäkkäiden lääkitykset olivat myös useammin pitkiä, jolloin bentsodiatsepiinien haitat, kuten kognitiivisten mielentoimintojen heikentyminen ja riippuvuus, ovat todennäköisempiä. Lääkitykset olivat myös selvästi yleisempiä naisilla kuin miehillä, tulokset osoittivat.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tutkimus julkaistiin Jama Psychiatry -lehdessä.

Sama tilanne on havaittu myös Suomessa

Tilanne on Duodecimin mukaan hyvin samanlainen Suomessa. Lyhytaikaiseen käyttöön tarkoitettuja rauhoittavia lääkkeitä käytetään usein vuosikausia, vaikka niiden haitat iäkkäille tunnetaan hyvin.

Monet iäkkäät potilaat syövät myös useita keskushermostoon vaikuttavia lääkkeitä samanaikaisesti, mikä lisää ongelmia entisestään.

Mainos