Ekonomistit varoittavat hintojen laskun kierteestä – etenkin asuntomarkkinoille kova isku

Kuluttajahintojen lasku eli deflaatio on jatkunut Suomessa heinäkuussa, mikä saa pankkiekonomistit varoittelemaan tilanteen pitkittymisestä.

Tilastokeskuksen laskema kuluttajahintojen vuosimuutos oli heinäkuussa -0,2 prosenttia, kun se kesäkuussa oli -0,1 prosenttia.

Tilastokeskuksen mukaan muun muassa polttonesteiden, asuntolainojen korkojen sekä maitotuotteiden ja juustojen kuluttajahinnat laskivat heinäkuussa vuoden takaiseen verrattuna.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Danske Bankin pääekonomisti Pasi Kuoppamäen mukaan hintatason maltillinen lasku tukee kotitalouksia nykyisessä suhdannetilanteessa. Hän arvioi inflaation asettuvan tänä vuonna keskimäärin nollan tuntumaan.

– Pitkittyessään hintojen lasku voi kuitenkin johtaa yleiseen hintojen ja palkkojen laskukierteeseen ja taloudellisen aktiviteetin heikkenemiseen, hän varoittaa tiedotteessaan.

Myös Hypon ekonomisti Juhana Brotherus pitää inflaation painumista nollan tuntumaan vahingollisena pitkän päälle, vaikka se auttaakin hetkellisesti ostovoimaa.

– Etenkin asuntomarkkinoille deflaatiokierre tietäisi kovaa iskua, hän arvioi.

Euroopan tilastotoimisto Eurostatin yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin ennakkotietojen mukaan euroalueen inflaatio pysyi heinäkuussa kesäkuun tasolla 0,2 prosentissa. Suomen vastaava inflaatio oli heinäkuussa -0,1 prosenttia.

Euroopan keskuspankilla EKP:llä ei Brotheruksen mielestä ole syytä olla tyytyväinen nykyiseen kehitykseen tai omaan suoritukseensa. Suomen tai euroalueen hintakehityksessä ei näy mitään merkkejä selvästä kohentumisesta.

Brotherus pitää todennäköisenä, että EKP:n ohjauskorko pysyy nollilla vielä useamman vuoden. EKP on ilmoittanut lopettavansa taloutta elvyttäväksi tarkoitetun arvopaperien osto-ohjelmansa ensi vuoden syyskuussa, mutta Brotherus arvelee, että ohjelmaa jatketaan.

– Suomella on yhä aikaa kääntää kurssi, hän arvioi.

Mainos