Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) johtaja Sami Pakarinen pitää positiivisena, että vain 18 prosenttia suomalaisista suhtautuu kielteisesti uudistukseen, jossa perintövero poistetaan ja se korvataan luovutusvoittoverolla.
– Erinomainen uutinen. Suomalaiset haluavat vaurastua ruotsalaisten tapaan. Vuosikymmenten viivyttelyn jälkeen voi sanoa, että jo on aikakin, hän toteaa X-Viestipalvelussa.
Pakarinen viittaa Elinkeinoelämän valtuuskunta EVAn syksyn 2024 Arvo- ja asennetutkimukseen, josta selviää, että suomalaisten enemmistö 54 prosentilla suhtautuu myönteisesti perintöveron korvaamiseen luovutusvoittoverolla. Kielteisesti uudistukseen suhtautuu 18 prosenttia ja neutraalisti 20 prosenttia.
Ruotsissa perintövero poistettiin vuonna 2004.
Hallitus selvittää perintöveron korvaamista luovutusvoittoverolla hallitusohjelman mukaisesti.
Vain 18 % suomalaisista suhtautuu kielteisesti uudistukseen, jossa perintövero poistetaan ja se korvataan luovutusvoittoverolla.
Erinomainen uutinen. Suomalaiset haluavat vaurastua ruotsalaisten tapaan. Vuosikymmenten viivyttelyn jälkeen voi sanoa, että jo on aikakin.
Kuva: EVA pic.twitter.com/7f7tH3Jakd
— Sami Pakarinen (@SaPakarinen) February 23, 2025