Ekonomisti KL:lle: Tulossa on jakovaaran hallitus

Aki Kangasharjun mukaan Sdp:n johtama hallitus tuskin saa nostettua työllisyysastetta riittävällä tavalla.

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan toimitusjohtaja Aki Kangasharju epäilee tulevan hallituksen kykyä harjoittaa vastuullista talouspolitiikkaa.

Hän arvioi Sdp:n puheenjohtaja Antti Rinteen johtaman kansanrintaman keskittyvän menolisäyksiin ja tulonsiirtoihin.

– Jakovaara on ilmeinen. Hallitusneuvotteluihin lähtevien puolueiden perusteella syntyisi jakohallitus, ei kakunkasvatushallitus, Aki Kangasharju sanoo Kauppalehdelle.

– Pahoin pelkään, että kestävyysvaje jää taltuttamatta ja työllisyysaste liian matalaksi, Kangasharju jatkaa.

Hallitustunnustelija Antti Rinne ilmoitti keskiviikkona neuvottelevansa hallituksen muodostamisesta keskustan, vihreiden, vasemmistoliiton ja RKP:n kanssa.

Sinipunayhteistyö kaatui kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpon mukaan ristiriitoihin talous-, työllisyys- ja veropolitiikasta.

– Minulle ei koskaan selvinnyt, mikä on se talouspolitiikan kuva ja maali, jota Antti Rinteen johdolla hallitus lähtee tavoittelemaan. Ei hän ollut valmis siihen, että julkinen talous on tasapainossa 2023, hän ei ollut valmis sanomaan, että verotus ei kiristy eikä hän ollut valmis luopumaan vaalilupauksistaan. Minusta se yhtälö oli mahdoton, Petteri Orpo sanoi.

Mainos