EK:n puheenjohtajaksi valittu Veli-Matti Mattila: Työmarkkinasopimuksissa yrityskohtaisiin ratkaisuihin

EK:n puheenjohtajana tammikuussa 2017 aloittavan Veli-Matti Mattilan mukaan Suomella menee hyvin, jos suomalaiset yritykset menestyvät.

– Suomella ja suomalaisilla menee hyvin, jos suomalaiset yritykset ovat kilpailukykyisiä. Menestyvät yritykset luovat työpaikkoja sekä vero- ja vientituloja. EK:n ensisijainen tehtävä onkin parantaa yritysten toimintaympäristöä, toteaa EK:n uusi puheenjohtaja Veli-Matti Mattila.

Elinkeinoelämän keskusliiton edustajisto valitsi tiistaina puheenjohtajan ja hallituksen vuodelle 2017. EK:n puheenjohtajana ensi vuoden alussa aloittaa Veli-Matti Mattila.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Yritysten kilpailukyky perustuu useisiin asioihin. Yhtenä komponenttina kilpailukyvyn parantamista on siirtyminen työmarkkinasopimuksissa nopeammin yrityskohtaisiin ratkaisuihin, Mattila sanoo.

Mattila painottaa EK:n syksyn aikana hiotun uuden strategian merkitystä. EK:n visiona on nostaa Suomi yritysten toimintaympäristönä muiden Pohjoismaiden tasolle.

– Tavoite on korkealla, mutta samalla se kertoo nykytilanteesta: toimintaedellytykset eivät ole tällä hetkellä Suomessa parhaat mahdolliset.

Tavoitteen saavuttamiseksi tarvitaan Mattilan näkemyksen mukaan saumatonta yhteistyötä EK:n sisällä.

– Kilpailijamaat eivät odota Suomea, vaan kehittävät jatkuvasti omia kilpailuedellytyksiään. On tärkeää, että EK tekee seurantaa siitä, miten kilpailuedellytyksemme vertautuvat kansainvälisesti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mattila korostaa myös pienten ja keskisuurten yritysten sekä digitalisaation roolia.

– PK-yritykset ovat merkittävässä roolissa innovaatioiden syntymisessä. Siksi on yhä tärkeämpää, että EK huomioi tämän sektorin toimintaedellytykset.

– Yhtä tärkeätä on kannustaa yrityksiä ja koko yhteiskuntaa nopeuttamaan uuden teknologian ja digitalisaation hyödyntämistä ja luoda näin kilpailuetua, arvioi Mattila.

Mainos