Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n johtaja Ilkka Oksala kritisoi työttömyysturvan aktiivimallia vastaan suunnattuja työnseisauksia.
– SAK:n ja sen jäsenliittojen kaavaileman poliittiset lakot eduskuntaa vastaan ovat vastuuttomia. Ne heikentävät suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja siten suomalaisten työpaikkoja, Oksala kommentoi Twitterissä.
EK on tehnyt laskelmia satamien sulkemisen taloudellisista vaikutuksista. Suomen satamissa on päivittäin noin 290 miljoonan euron arvosta tavaraa, joita kuljettavia laivoja joudutaan nyt reitittämään uudelleen. Oksala kertoo Kauppalehdelle, että kustannukset ovat noin 5-6 miljoonaa euroa per päivä.
– Yhden vuorokauden lakon päätyttyä toimintaketjujen palauttaminen normaaliksi kestää noin viikon, Oksala toteaa.
Metsäteollisuus on arvioinut menettävänsä vientituloja yli 30 miljoonaa euroa yhden lakkopäivän aikana.
Auto- ja kuljetusalan ammattijärjestö AKT sekä Rakennusliitto tukevat SAK:n mielenosoitusta perjantaina 2. helmikuuta järjestettävillä työnseisauksilla.
SAK ja sen jäsenliittojen kaavailemat poliittiset lakot eduskuntaa vastaan ovat vastuuttomia. Ne heikentävät suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja siten suomalaisten työpaikkoja. https://t.co/VfepLu9mLJ
— Ilkka Oksala 🇺🇦 (@IlkkaOksala) January 24, 2018