Eija-Riitta Korhola sanoo Ylen toimittajaa kukkahattutädiksi

Ex-poliitikon mukaan kokoomusta leimataan, vaikka se kysyy kansaa huolettavia kysymyksiä EU-tukipaketista.

Entinen europarlamentaarikko Eija-Riitta Korhola arvostelee Ylen uutisointia eduskunnan lähetekeskustelusta, jossa käsiteltiin hallituksen esitystä EU:n tukipaketista.

Kun kukkahattutäti holhosi kokoomusta: ”Ja katsotaan, miten Kokoomus tässä nyt sitten tulee venkoilemaan. Tänään ei vielä oikein kuultu, että onko se puolesta, onko se vastaan”. Tuli elävästi mieleen tarhanope vanhempainillassa, Korhola toteaa Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän viittaa tästä löytyvään Uuden Suomen blogiinsa. Siinä Korhola siteeraa Ylen keskiviikoillan uutislähetyksessä näytettyä pätkää (tämän linkin takana kohdassa 03.30).

– Kokoomus katsoo olevansa Suomen johtava Eurooppa-puolue, ja olisi tietysti skandaali, jos se ei kannattaisi tätä EU:n elvytysrahastoa, joka on hanke, jolla taataan, että EU pysyy yhtenäisenä ja että talous elpyy.  Ja katsotaan, miten Kokoomus tässä nyt sitten tulee venkoilemaan. Tänään ei vielä oikein kuultu, että onko se puolesta, onko se vastaan. Ainakin se puhuu tuon tiukan talouskurin tai tiukan taloudenpidon puolesta ja siitä, että kaikkien olisi edelleen vastattava omista veloistaan. Sen mielestä tämä paketti on valmisteltu huonosti, toimittaja lausui kokoomuksesta.

Eija-Riitta Korholan mukaan kokoomus piti eduskunnan täysistunnossa sarjan puheita, joiden viesti oli yhtenäinen.

Poimintoja videosisällöistämme

– EU:ta ja yhteistyötä kannatetaan mutta paketti on huonosti neuvoteltu ja vie EU:ta väärään suuntaan. Hallitus ei ole kyennyt vakuuttamaan siitä, miten päästään takaisin Unionin normaaliin velkavastuuperiaatteeseen, jossa jokainen maa vastaa omasta taloudestaan. Hallitus ei myöskään vastaa ydinkysymykseen, mitä tapahtuu talouspolitiikan oikeudellisille periaatteille, kun tiedetään, että jotkut pitävät järjestelmää jo nyt pysyvänä, entinen meppi summaa.

Hänen mukaansa todellinen EU:n ystävä on luonnollisesti huolestunut siitä, mille tielle paketti johtaa.

– Kun Kokoomus näitä kysyi, hallitus ohitti asian. Vastaukset liittyivät pääasiassa siihen, oliko rahojen jakoperuste se mistä oli eduskunnassa sovittu, Korhola toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän toteaa kokoomuksen kysyneen ”hyviä kysymyksiä, jotka huolettavat monia suomalaisia, ja saaneen niiden vuoksi kohtuuttoman leiman”.

 

https://twitter.com/ER_Korhola/status/1360172229489807361

Mainos