Neljä puoluejohtajaa osallistui torstai-iltana Ylen A-Talkin keskusteluun. Paikalla olivat keskustan Annika Saarikko, perussuomalaisten Jussi Halla-aho, kokoomuksen Petteri Orpo ja vasemmistoliiton Li Andersson.
Li Andersson pyydettiin mukaan sen jälkeen, kun SDP:n puheenjohtaja pääministeri Sanna Marin peruutti osallistumisensa.
Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen kommentoi twitterissä.
– Mielenkiintoista huomata, että ei ole mitään eroa edustaako #vasemmistohallitus #yleastudio Sanna #Marin vai Li #Andersson, Timo Heinonen toteaa.
– Vihervasemmistolaisuus on vahva yhteinen sitkos mitä @keskusta nyökytellen tukee.
Heinonen twiittaa pitävänsä hienona, että edes hänen oman puolueensa puheenjohtaja Petteri Orpo piti esillä yrittäjyyttä.
– Mielenkiintoista, että nyt jo @keskusta puheenjohtaja @AnnikaSaarikko myöntää #vasemmistohallitus olemisen ongelmat. Erikoista, että #keskusta kuitenkin halua #pönkäpuolue’eena olla #vihervasemmisto’n politiikkaa tukemassa, Heinonen jatkaa.
Mielenkiintoista huomata, että ei ole mitään eroa edustaako #vasemmistohallitus #yleastudio Sanna #Marin vai Li #Andersson. Vihervasemmistolaisuus on vahva yhteinen sitkos mitä @keskusta nyökytellen tukee. #vasemmistohallitus #hallitus @valtioneuvosto @vasemmisto @Demarit pic.twitter.com/fGvlJm1Sln
— Timo Heinonen (@timoheinonen) September 10, 2020