”Ehkä tästä seuraa jotain hyvää” – ISIS julkaisi panttivankiensa viimeisiä sanoja

Islamilaisen valtion propagandajulkaisun erikoisessa kirjoituksessa panttivanki kertoo tovereistaan.

ISIS:n Dabiq-propagandajulkaisu on julkaissut kirjoituksen The Blood of Shame (häpeällinen veri). Sen kirjoittajaksi on merkitty ISIS:n panttivankina pitkään ollut ja yhä oleva brittijournalisti John Cantlie. Cantlien on aiemmin väitetty olleen tekemässä ISIS:lle myönteisiä videoita.

Kirjoituksen pääsisältö on USA:n ja Britannian syyttäminen neuvottelemattomuudesta ISIS:n kanssa. Kirjoituksessa kerrotaan myös panttivankien viimeisistä hetkistä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Videoreportteri James Foley oli ensimmäinen amerikkalainen panttivanki, jonka ISIS tappoi. Hänet mestattiin elokuussa 2014.

Foleyn teloituspäivänä Cantlie kertoo heidät parturoidun aikaisin aamulla. Kaikki tiesivät, että jotain on tekeillä. ”Siitä tulee video, hyvää kaikille”, Foley oli sanonut. Cantlie sanoo vastanneensa, ettei kyse ole vain videosta.

Cantlie kertoo Foleyn viimeisten sanojen olleen ”mahtavaa, minut otettiin kiinni Kiitospäivänä, tulin tapetuksi äitini syntymäpäivänä”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ranskalaista Nicholas Heniniä Cantlie kuvailee ”erikoiseksi kalaksi”, jonka seurassa hän oli viihtynyt ”koska hän oli hiljainen ja sanoi täysin omituisia asioita”. Henin oli esimerkiksi tultuaan pahasti hakatuksi ilmoittanut siitä suureen ääneen humoristisesti selliin palatessaan. Henin pääsi vapaaksi 10 kuukauden jälkeen.

Amerikkalainen Peter Kassig (Abdul-Rahman Kassig) ei John Cantlien mukaan ollut ”helpoin kaveri jonka kanssa tulla toimeen vankilassa, mutta kun hän tiesi aikansa koittaneen, hänestä tuli hiljainen ja mietteliäs”.

– Ehkä kuoltuani siitä seuraa jotain hyvää, Kassig oli sanonut Cantlielle ennen mestaustaan marraskuussa 2014.

Mainos