Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan jäsen Laura Rissanen (kok.) ei luopuisi ulkomainoksista.
Hän viittaa kirjailija Matti Remeksen ehdotukseen (HS Mielipide 17.4.), että Helsinki luopuisi kokonaan ulkomainoksista.
– On hyvä muistaa, että esimerkiksi Helsingin kehuttu kaupunkipyöräjärjestelmä olisi huomattavasti kalliimpi ilman mainostuloja. Ulkomainosten poistamisesta lankeaisikin pitkä lasku helsinkiläisille veronmaksajille. Pahimmillaan se näkyisi myös heikentyvinä palveluina, Rissanen toteaa Helsingin Sanomien mielipidekirjoituksessa.
– Ajatuksena mainoksista vapaa kaupunkikuva saattaa kuulostaa hyvältä, mutta en voi kannattaa ehdotusta.
Rissanen korostaa, kuinka Remes viittasi kirjoituksessaan Singaporeen, Chicagoon, Lontooseen ja New Yorkiin ja niiden ulkomainosmaailmaan.
– Suurkaupunkeja on vaikea kuvitella ilman valomainoksia ja isoja mainoslakanoita. Helsingissä ulkomainostamisen ei voi sanoa päässeen mitenkään valloilleen. Päinvastoin paikat on tarkkaan mietitty ja ohjeistettu, Rissanen kirjoittaa.