Lakiehdotuksen mukaan kiinteistöjen jätevesijärjestelmä olisi kunnostettava tiettyjen remonttien yhteydessä. Määräaikaan sidottu olisi vain vesistön läheisyydessä tai pohjavesialueella olevan kiinteistön jätevesijärjestelmän kunnostus.
Jätevesijärjestelmän kunnostamista edellyttäviä remontteja olisivat muun muassa vesikäymälän rakentaminen, talousjätevesijärjestelmän uusiminen tai rakennuksen rakentamiseen verrattavissa oleva korjaus- ja muutostyö. Jätevesiremontin ajankohta määräytyisi näissä tilanteissa kiinteistökohtaisesti.
Ympäristöministeriö pyytää lausuntoja luonnoksesta hallituksen esitykseksi ympäristönsuojelulain muuttamisesta 18. toukokuuta saakka.
– Uudistuksen tavoitteena on kohtuullistaa jätevesisääntelyä. Asiaa on valmisteltu laajapohjaisesti hallituksen sisällä. Lisäksi on käyty lukuisia keskusteluja eri sidosryhmien kanssa. Olen esitykseen tyytyväinen ja toivon, että olemme nyt saaneet yhdessä aikaiseksi kestävän ratkaisun, maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) toteaa.
Noin 200 kunnalla on paikallisiin ympäristöoloihin perustuvia ympäristönsuojelumääräyksiä, joissa ne ovat määritelleet ranta-alueensa sekä siellä vaadittavan puhdistustason. Kunnan ympäristönsuojelumääräykset ovat aina etusijalla myös puhdistustason ja aikataulun osalta.
Jos vesistön läheisyydessä tai pohjavesialueella sijaitsevaan kiinteistöön ei sovelleta kuntien ympäristönsuojelumääräyksiä tai niitä ei ole annettu, niin silloin ehdotettua sääntelyä pitäisi tältä osin noudattaa.
Kunnostukselle määräaika
Vesistön lähellä tai vedenhankintakäytössä olevalla tai siihen soveltuvalla pohjavesialueella olevien kiinteistöjen on täytettävä puhdistusvaatimus viimeistään 31. lokakuuta 2019 mennessä.
Niissä noin sadassa kunnassa, joiden ympäristönsuojelumääräyksissä ei ole määritelty ranta-aluetta tai se on asetettu alle sataan metriin vesistöstä, noudatettaisiin laissa ehdotettua sadan metrin minimietäisyyttä.
Kunnan toimivaltainen viranomainen voisi myöntää edelleen kiinteistökohtaisen poikkeuksen määräajan noudattamisesta. Ehdotuksen mukaan kunnan viranomainen voisi myöntää poikkeuksen, jos jätevesien määrä on vähäinen tai kustannukset muodostuisivat kohtuuttomiksi.
Lausunnolla olevaan muutosesitykseen liittyy myös hajajätevesiasetuksen muuttaminen. Tarkoitus on vähentää ja selkeyttää sääntelyä olennaisesti. Asetuksen muutosehdotus tulee lausunnolle. Tarkoitus on, että asetuksen muutos ja nyt lausunnolla oleva lainmuutos tulisivat voimaan samaan aikaan 1. tammikuuta 2017.
Muutosehdotukset koskisivat ennen vuotta 2004 rakennettuja kiinteistökohtaisia talousjätevesien käsittelyjärjestelmiä, joita ei liitetä viemäriverkostoon ja joilta ei edellytetä ympäristölupaa. Vuoden 2004 jälkeen rakennetuissa kiinteistöissä jätevesijärjestelmät on rakennettu perustason vaatimusten mukaisesti.