”Ehdotamme, että sokeat tutustuvat presidentti Putinin lausuntoon”

Puolustusliitto NATO:n pääsihteeri Anders Fogh Rasmussenin twiittaus kuitattiin Venäjällä piikikkäällä vastauksella torstaiaamuna.

Rasmussen kirjoitti Itar-Tassin mukaan Twitterissä, ettei hän ole nähnyt merkkiäkään siitä, että Venäjä olisi vetämässä joukkojaan pois Ukrainan rajan läheisyydestä.

Rasmussenin kirjoitus sai Venäjän ulkoministeriön reagoimaan välittömästi.

– Ehdotamme, että sokeat tutustuvat presidentin (Putin) lausuntoon 7. toukokuuta, ministeriö viestitti.

Putin kertasi Etyj:n johdon ja Sveitsin presidentti Didier Burkhalterin kanssa yhdessä pitämässään lehdistötilaisuudessa Moskovassa keskiviikkona, että Ukrainan rajalla olleet joukot on vedetty pois.

– Ne eivät ole Ukrainan maaperällä, vaan kohteissa, joissa ne suorittavat säännöllisiä harjoituksia harjoitusalueilla, Putin sanoi.

Itä-Ukrainan yhteenotot ja väkivaltaisuudet ovat jatkuneet verisinä. Osapuolesta riippuen niissä kerrotaan kuolleen erinäinen määrä ihmisiä, kun Ukrainan hallituksen joukot ovat yrittäneet vallata takaisin venäläismielisten separatistien miehittämiä hallintorakennuksia.

Mainos