Ehdokkaan autoon töhrittiin törkeyksiä

Tamperelaispoliitikon mukaan vandalisoija epäonnistui pelottelussaan surkeasti.

Kokoomuksen Tampereen kaupunginvaltuutettu ja eduskuntaehdokas Petri Rajala, 26, esittelee töhrittyä vaaliautoaan Facebookissa. Auton etuoveen oli sutattu painokelvoton poliittinen viesti.

Petri Rajala kirjoittaa, että ”minulla ei ole tapana ottaa poliittisia erimielisyyksiä ja ala-arvoista käytöstä henkilökohtaisesti, joten en koe järkyttyneeni tästä ilkivallanteosta”.

– Olen ennemminkin huolissani tästä ilmiöstä ja sen vaikutuksista demokratiaamme. Monet ehdokkaat ovat herkkiä loukkauksille ja tottumattomia tällaisiin ala-arvoisiin mielipiteenilmaisuihin. Kaikki ilkivalta, asiaton loukkaaminen ja huono käytös karkottaa ihmisiä politiikasta, Petri Rajala toteaa.

– On demokratialle tuhoisaa, jos politiikasta kiinnostuneet ja kyvykkäät kansalaiset eivät lähde ehdolle vaaleihin, koska pelkäävät tällaista törkyä. Nuoria ei muutenkaan ole yhtään liikaa politiikassa, ja tällainen ilkivalta on omiaan vähentämään kiinnostusta politiikkaan lähtemistä kohtaan.

Rajalan mukaan jos ”tekstin kirjoittaja yritti pelotella minua, hän epäonnistui surkeasti”. Hän toivoo töhrijältä yhteydenottoa, jotta he pääsisivät puhumaan asiallisesti.

Mainos