Eero Heinäluoma: Äkkikäänteitä ulko- ja turvallisuuspolitiikassa vältettävä

Eduskunnan puhemies Eero Heinäluoman (sd.) mielestä äkkikäänteitä ulko- ja turvallisuuspolitiikassa on syytä välttää.

Puhemies Eero Heinäluoman mukaan sotavuosien ankarat uhraukset toimivat tänä päivänäkin maamme arvostuksen ja itsenäisyyden suojana.

– Sota ei ole juhlan aihe, mutta sodan päättyminen ja rauha ovat aina muistamisen ja juhlan aihe, hän sanoi jatkosodan päättymisen 70-vuotisjuhlassa Lieksassa.

Jatkosodassa kaatui 66 000 suomalaista sotilasta ja 1 500 siviiliä. Kaikkiaan sodissa kaatui 100 000 ja haavoittui 200 000 suomalaista. Sodat jättivät jälkeensä 30 000 sotaleskeä ja 50 000 sotaorpoa.

– Uhrit olivat raskaat, mutta ne eivät olleet turhat. Suomen itsenäisyys ja pohjoismainen kansanvaltainen yhteiskuntajärjestys säilyivät. Taistelumme koko arvo voidaan ymmärtää paremmin tänään kuin heti sodan jälkeen, Heinäluoma sanoi.

Hän korosti Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisen aseman vakautta.

– Haluamme toimia maailmalla rauhan hyväksi ja rakentaa hyviä naapuruussuhteita. Suomi ei tuota yllätyksiä tai ongelmia naapureilleen. Samaa toivomme naapureiltammekin, Heinäluoma totesi.

Puhemiehen mukaan äkkikäännöksiä on syytä välttää.

– Ulkopolitiikkamme linja nauttii kansalaisten suurta kannatusta. Ulko- ja turvallisuuspolitiikassa yksituumaisuus onkin pienelle kansakunnalle suuri etu, hän sanoi.

Mainos