Eerikan surma esillä eduskunnassa – näin ministeri vastasi

Viime vuonna kidutettuna kuolleen kahdeksanvuotiaan tytön tapaus johtaa ministerin mukaan "prioriteettilistaan".

Kahdeksanvuotias Eerika kuoli vuoden 2013 toukokuussa tukehtumalla ja rääkättynä kotonaan. Eerikasta oli tehty 11 lastensuojeluilmoitusta.

Kansanedustaja Pia Kauma (kok.) kysyi tapahtuneen seurauksista torstaina eduskunnassa, kun budjettikeskustelua käytiin sosiaali- ja terveysministeriön asioista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

”Tässä salissa varmasti kaikki muistavat viime vuoden surullisen tapauksen, jossa pieni 8-vuotias pikku Eerika joutui vanhempiensa surmaamaksi, hyvin surullisten toimenpiteiden seurauksena menehtyi siinä tilanteessa. Sitten sen jälkeen perustettiin Aulikki Kananojan johdolla työryhmä, jossa pohdittiin, mitä tällaisissa tapauksissa on mennyt pieleen ja millä tavalla esimerkiksi tiedonkulkua, salassapitoa ja koko prosessia voitaisiin kehittää”, Pia Kauma sanoi.

”Itse en ainakaan ole onnistunut kuulemaan tai saamaan selville, mitä tämmöisessä työryhmässä on nyt saatu aikaan. Onko tehty joitakin sellaisia löydöksiä, joiden perusteella voimme uudistaa näitä lastensuojelun prosesseja, koska tässähän ei ole yksistään kysymys rahasta, vaan käytännöistä, millä tavalla asioita hoidetaan”, hän kysyi.

Peruspalveluministeri Susanna Huovinen (sd.) vastasi asiasta näin:

”Sitten näistä lastensuojelun kysymyksistä. Se nousi jo aikaisemmin täällä esille, että meillä todellakin on ollut Aulikki Kananojan johdolla erittäin hyvää työtä tehnyt työryhmä, josta syksyn mittaan saimme myös erittäin paljon lausuntoja, ja nyt sitten ministeriössä tehdään ikään kuin sellaista prioriteettilistaa, mitkä niistä asioista, jotka tuossa työryhmän työssä ovat nousseet esille, ovat kiireisimmin toteutettavia ja mihin meillä sitten on resursseja, koska ei pidä myöskään lähteä siitä, että luvataan kaikki mahdollinen ilman, että myöskin kunnille resursoidaan tätä asiaa”.

Ministeri Huovisen vastauksen jatkon mukaan ”olen sitä mieltä, että sieltä työryhmän työstä nousee monia sellaisia asioita, joihin voimme kyllä saada ratkaisuja jo tällä hallituskaudella. Mutta on totta, mihin itse asiassa edustaja Paatero viittasi tässä naisiin kohdistuvassa väkivallassa, että ei myöskään pidä koko ajan vain katsoa sitä, miten hoidamme ongelmia, vaan pitäisi myös puhua entistä enemmän siitä, miten ennalta ehkäisemme niiden ongelmien syntymistä. Silloin tietenkin lastensuojelun kohdalla, ehkä myös tässä naisiin kohdistuvassa väkivallassa, kyse on aika monesti perheiden hyvinvoinnista ja siitä, kuinka hyvin pystymme tukemaan perheitä ja auttamaan perheitä selviämään silloin, kun on hankalia tilanteita, jotta ne ongelmat eivät syvene ja pahene ja sitä myötä usein mutkistu ja kallistu”.

Silloinen peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson (sd.) asetti Eerikan kuoleman jälkeen syyskuussa 2012 työryhmän selvittämään muun muassa viranomaisten välistä tiedonkulkua ja yhteistyötä lastensuojelussa. Ryhmän puheenjohtajaksi tuli ylisosiaalineuvos Aulikki Kananoja.

Mainos