Kokoomuksen kansanedustajat Sari Sarkomaa ja Anne-Mari Virolainen kiittelevät hallituksen kehysriihipäätöstä, jossa kirjeäänestyksen aloittamiseen kohdistetaan yhteensä 1,12 miljoonan euron rahoitus vuosille 2018–2019.
He pitävät demokratian toteutumisen kannalta on hienona uutisena, että kirjeäänestys saadaan vihdoin myös Suomeen
– Ulkosuomalaisten kirjeäänestysmahdollisuus on demokratialoikka, Sarkomaa ja Virolainen toteavat tiedotteessaan.
Kirjeäänestysmahdollisuuden luominen turvaa heidän mukaansa ulkosuomalaisille nykyistä tasavertaisemmat mahdollisuudet käyttää äänioikeuttaan ja vaikuttaa kotimaansa asioihin.
Vuoden 2015 eduskuntavaaleissa ulkosuomalaisia äänioikeutettuja oli noin 242 096. Nykyisin ulkosuomalaiset pääsevät äänestämään Suomen edustustoissa. Usein äänestämisen esteenä ovat pitkät, kalliit ja aikaa vievät matkat äänestyspaikalle.
Tavoitteena on, että äänestys olisi käytössä vuoden 2019 eduskuntavaaleista alkaen.