Eduskunnan ”syyttelyviikko” jatkuu – ”Kysymys siitä, että pyrimme ylläpitämään puolustuskykyä”

Puolustusministeriötä koskevassa keskustelussa oltiin huolestuneita erityisesti puolustusvoimien materiaalihankinnoista.

Eduskunta jatkaa tiistaina keskustelua valtion ensi vuoden talousarviosta.

– Eduskunnan syyttelyviikko (budjettikäsittely) jatkuu. Olenkohan tulossa kipeäksi tai vanhaksi, mutta tämä tyyli ei nyt maistu minulle, kirjoittaa keskustan Anu Vehviläinen Twitterissä.

Aamun aluksi eduskunta kävi yleiskeskustelun puolustusministeriön pääluokasta.

Puolustusvoimien pääluokalle kohdistetaan määrärahoja ensi vuonna 124 miljoonaa euroa tätä vuotta vähemmän.

– Vähennykset perustuvat lähinnä puolustusvoimien toimintamenoihin ja materiaalihankintoihin, sanoi keskustelun aluksi valtiovarainvaliokunnan hallinto- ja turvallisuusjaoston puheenjohtaja Antti Rantakangas.

– Ensi vuosi edelleen mennään alennetulla toiminnan tasolla, mikä ei tietenkään ole hyvä asia, mutta on tällä hetkellä välttämättömyys, puolustusministeri Carl Haglund (r.) sanoi.

Salissa kiiteltiin muun muassa sitä, että kertausharjoitusten määrää nostetaan tuhannella kertaajalla ensi vuonna.

Vaativa tehtävä

Puolustusvoimien suurin haaste liittyy Haglundin mielestä materiaali-investointeihin. Hänen mukaansa lisärahaa tarvitaan ennen kaikkea uskottavan puolustuskyvyn säilyttämiseen – ei puolustusvoimien lisävarusteluun.

– On kysymys siitä, että pyrimme ylläpitämään puolustuskykyä. Kyse on siitä, että emme läheskään pysty korjaamaan sitä materiaalia, joka vanhenee, Haglund totesi.

Muun muassa näitä haasteita on asetettu pohtimaan parlamentaarinen seurantaryhmä, jota vetää kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok.).

– Tehtävä, johon puolustusministeri viittaa, on erittäin vaativa, Kanerva totesi keskustelussa.

Poimintoja videosisällöistämme

Onnistuminen edellyttää hänen mukaansa ”sitä, että asioita voidaan katsoa vähän modernimmin ja yhteistyökykyisemmin kuin mihin viime vuosina on totuttu”. Kanerva ja vasemmistoliiton kansanedustaja Annika Lapintie ajautuivat väittelyyn siitä, mistä seurantaryhmä tulee itse asiassa päättämään.

– Se antaa perusteet tulevia hallitusneuvotteluja varten, Kanerva linjasi.

Selvitys saatu

Eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö (ps.) nosti esiin sen, että Valtion tarkastusviraston (VTV) on toistuvasti huomauttanut puolustusvoimia sen taloudenpidosta.

– Valtiontalouden tarkastusvirasto on jo vuosia epäillyt puolustusvoimien taloudenpidon luotettavuutta, Niinistö totesi.

Hän penäsi Haglundilta, onko tämä saanut puolustusvoimilta pyytämänsä asiaa koskevan selvityksen.

VTV on viimeksi huomauttanut Puolustusvoimia siitä, että se on jatkanut vanhentuneiden valtuuksien käyttöaikaa talousarviolain vastaisesti. Haglund totesi, että on saanut viime viikolla selvityksen jonka mukaan Puolustusvoimat ei ole VTV:n linjoilla valtuuksien kirjaamisessa.

Toimeentulotuki vai varusmiesraha

Eduskunnassa olisi haluttu lisätä määrärahoja muun muassa vapaaehtoiseen maanpuolustukseen. Haglund peräänkuulutti laajempaa keskustelua siitä, miksei valtiovarainministeriö ole halunnut antaa lisärahoja vapaaehtoisille maanpuolustusjärjestöille. Eduskunnassa esitetään asiassa joka vuosi budjettilisäyksiä, ja Haglundin mukaan myös puolustusministeriö halusi kohdentaa järjestöille lisää rahaa ensi vuoden budjetissa.

Perussuomalaisten ryhmäjohtaja Pirkko Ruohonen-Lerner peräänkuulutti varusmiesten kotiuttamisrahan palauttamista. Hän kertoi kuulleensa, että varusmiehille opetetaan palveluksen päätteeksi, miten hakea toimeentulotukea.

Haglund huomautti, että kotiuttamisraha kuuluu sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalaan. Hän totesi taloustilanteen olevan haastava, joten kotiuttamisrahaa tuskin ollaan palauttamassa.

Lue myös:

”Nato-vöyhötystä” eduskunnassa – Haglund: Jos rahat loppuvat, pitää suhtautua avoimesti

Mainos