”Edellyttäisi pääministeriltä kokoomusvihansa hillintää”

Kokoomusveteraani huokaa, että hän haluaisi tukea tällaisena aikana pääministeriä.

Pitkäaikainen ex-kansanedustaja ja entinen Helsingin kaupunginjohtaja Eva-Riitta Siitonen (kok.) ihmettelee Facebook-kommentissaan pääministeri Sanna Marinin (sd.) suhtautumista kokoomukseen.

Eva-Riitta Siitonen viittaa Sanna Marinin twiittin, jossa Marin kommentoi Petteri Orpon arvostelua sanoen olevan ”valitettavaa, että oppositiopolitiikkaa tehdään valheellisilla väittämillä”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Pääministeri sanoi jo aiemmin ”hävetkää kokoomuslaiset” ja nyt tämä, joka taas raastaa syvältä, kun on oman poliittisen aikansa tehnyt yhteistyötä esimerkiksi Helsingissä sosialidemokraattien kanssa, Eva-Riitta Siitonen kirjoittaa.

– Mitään suuria asioita ei olisi saatu läpi ilman tätä yhteistyötä, vaikka asioita hiukan eri näkökulmilta katsotaankin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tällaisena aikana haluaisi pääministeriä tukea, mutta se edellyttäisi myös pääministeriltä kokoomusvihansa hillintää ja kaikkien kansalaisten hyväksymistä laillisine, demokraattisine mielipiteineen, hän toteaa.

Päivityksessään Eva-Riitta Siitonen kirjoittaa, että hallitus asetti yli 70-vuotiaille kansalaisille perustuslain ohittavan käytännön pohjoisessa länsirajalle.

– Hallitus on kuitenkin antanut aivan toisenlaisen kuvan tiedotustilaisuuksissaan. Väitettiin, että esimerkiksi Uudenmaan eristys on välittömästi lopetettava, koska perustuslaki sitä edellyttää. Samoin perusteltiin koulujen avaamista.

Mainos