E-vitamiini- ja seleenivalmisteet altistavat osan niitä käyttävistä miehistä eturauhassyövälle, yhdysvaltalaistutkimus osoittaa. Tutkijat suosittavatkin miehiä lopettamaan E-vitamiini- ja seleenilisien syömisen.
Nyt julkaistut tulokset perustuvat saman SELECT-tutkimuksen aineistoihin, ja niiden perusteella E-vitamiinilisät suurentavat eturauhassyövän riskiä miehillä, joiden seleenitasot ovat alhaiset. Seleenilisät puolestaan suurentavat syöpäriskiä miehillä, joilla on jo valmiiksi riittävät seleenitasot.
Havainnot ovat mielenkiintoisia, sillä SELECT-tutkimuksen alkuperäinen tarkoitus oli selvittää voisiko E-vitamiinilisien tai seleenilisien syöminen suojata miehiä eturauhassyövältä.
Kaksitoistavuotiseksi suunniteltu tutkimus kuitenkin keskeytettiin jo seitsemän vuoden kohdalla, kun esiin nousivat ensimmäiset merkit E-vitamiinilisien haitallisuudesta.
Eturauhassyöpä on Suomessa ja monessa muussa länsimaassa miesten yleisin syöpä. Vuosittain siihen sairastuu noin 5 000 suomalaismiestä.
Tutkimus julkaistiin Journal of the National Cancer Institute -lehdessä, kertoo uutispalvelu Duodecim