Drooni on ammuttu alas Etelä-Virossa, kertoo virolainen uutissivusto Delfi.
Varoitus droonista annettiin Viron eteläosan alueelle tänään kello 12. Viron puolustusministeri Hanno Pevkurvin mukaan drooni lensi Viron ilmatilaan ja se ammuttiin alas Võrtsjärven yllä.
Pevkurv arvioi, että drooni oli peräisin Ukrainasta. Hänen mukaansa kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Viro on itse ampunut alas ilmatilaansa tulleen droonin.
Viron puolustusministerin mukaan drooni oli todennäköisesti matkalla kohteeseen Venäjällä.
Pevkur kertoo ERR:lle, että tieto droonista saatiin liitolaisilta.
– Saimme ennakolta tietoja latvialaisilta kollegoiltamme, ja myös meidän tutkamme havaitsi Etelä-Viroa kohti kulkevan droonin, hän kertoo.
Pevkurin mukaan Naton Baltian ilmavalvontajoukkoihin kuuluva hävittäjä ampui droonin alas.
Alas ammutun droonin tarkempi putoamispaikka on edelleen selvityksen alla. Vaikka drooni ammuttiin alas Võrtsjärven yllä, sen odotetaan Pevkurvin mukaan tippuneen maalle.
Tapauksen ei kerrota aiheuttaneen vahinkoja siviilikohteille.
– Tietojemme mukaan Viron ilmatilassa ei ole havaittu muita luvattomia droneja, Pevkur sanoo.
Varoitus ilmauhasta annettiin Tarton, Jõgevan, Viljandin, Valgan, Võrun ja Põlvan maakuntien alueille. Hieman ennen yhtä Viron puolustusvoimat ilmoitti ilmavaaran olevan ohi.
Varoitus mahdollisesta vaarasta annettiin myös Latviassa.