Dosentti vaatii hakkuiden rajoittamista kesämökeillä

Metsätutkija pohtii, malttavatko mökkiläiset jättää suojavyöhykkeitä järvinäkymää peittämään.
Kesämökkitonttien rannoille tarvittaisiin dosentin mukaan suojavyöhykkeitä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Kesämökkitonttien rannoille tarvittaisiin dosentin mukaan suojavyöhykkeitä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Kesämökkitonttien rannoille tarvittaisiin hakkuita rajoittavia suojavyöhykkeitä, ehdottaa kasviekologian dosentti, metsätutkija Tiina Nieminen Helsingin Sanomissa julkaistussa mielipidekirjoituksessa.

Nieminen viittaa kirjoituksessaan keskusteluun metsänhakkuissa vesien rannoille jätettävien suojavyöhykkeiden tarpeellisuudesta. Hänestä keskustelu tulisi laajentaa koskemaan maa- ja metsätalouden lisäksi myös mökkirantoja.

– Suojavyöhykkeitä niilläkin tarvittaisiin, mutta malttavatko mökkiläiset sellaisia jättää järvinäkymää peittämään? Nieminen kysyy.

Vaikka mökeillä tehtävät hakkuut ovatkin pinta-alaltaan pienempiä kuin metsätaloudelliset rantojen hakkuut, on niiden vesistökuormitusvaikutus Niemisen mukaan pysyvämpi. Tämä johtuu siitä, että mökkitonttien aukkojen ei anneta kasvaa takaisin umpeen.

Dosentti painottaa, että monimuotoisen vesiluonnon säilyminen on ihmiskunnan elinehto. Hän kysyykin lopuksi, onko suomalaisten mökkikulttuuri on muuttunut.

– Milloin ruohonleikkurista tuli mökkien vakiovaruste? Nieminen pohtii.

Mobiilipaikannusdata näyttää, miten juhannus siirtää väkeä pieniin mökkikuntiin ja pois suurista kaupungeista.
Kiukaaseen ei tule laittaa liian isoa määrää puuta kerralla.
Ruotsalaisprofessori arvioi hanaveden säilyvyyden yllättävän pitkäksi.
Mainos