Tieto ampumavälikohtauksesta tuli samaan aikaan maanantaina, kun venäläismieliset mielenosoittajat valtasivat turvallisuuspalvelun rakennuksia Luhanskissa ja Donetskissa. Joidenkin lähteiden mukaan mielenosoittajat ovat takavarikoineet kohteista aseita.
Luhanskissa poliisin kerrotan sulkeneen kaupunkiin johtavia teitä.
– Tuntemattomat henkilöt ovat murtautuneet rakennukseen ja vieneet aseita, Ukrainan poliisi sanoi tiedonannossaan.
Jännite Ukrainan venäjänkielisillä alueilla on kasvanut sen jälkeen, kun Kiovan väliaikaishallitus nousi valtaan helmikuun puolivälissä. Sunnuntaina venäläismieliset valtasivat rakennuksia Donetskin ja Luhanskin lisäksi Harkovissa.
Donetskissa ja Luhanskissa mielenosoittajat ovat vaatineet kansanäänestystä alueiden liittämisestä Venäjään. Ukrainan sisäministeri Arsen Avakov on syyttänyt levottomuuksista Venäjän presidentti Vladimir Putinia