Donald Trumpilta uusia syytöksiä vaalien vilpillisyydestä

Presidentin mukaan ääntenlaskennan valvontaa on estetty kyseenalaisin keinoin.

Yhdysvaltain istuva presidentti ja republikaanien presidenttiehdokas Donald Trump on esittänyt lauantai-iltapäivällä Suomen aikaa Twitterissä uusia syytöksiä vaalien vilpillisyydestä.

Trump väitti Twitterissä, että kymmeniä tuhansia ääniä olisi otettu Pennsylvaniassa vastaan laittomasti. Lisäksi hän väitti, että ääntenlaskentapaikkojen valvontaa olisi estetty peittämällä paikkojen ikkunoita paksulla pahvilla ja tukkimalla niiden ovia. Trumpin mielestä vilpillisyys selittää sen, miten demokraattien presidenttiehdokas Joe Biden on ohittanut Trumpin esimerkiksi Pennsylvaniassa.

Trump on toistuvasti väittänyt vaaleja vilpilliseksi. Toistaiseksi hän ei ole esittänyt väitteilleen todisteita. Twitter on piilottanut Trumpin päivitykset ja lisännyt niihin varoitustekstin, jonka mukaan tviitit voivat sisältää harhaanjohtavaa tietoa.

Yhdysvaltain presidentinvaalien ääntenlasku on edelleen kesken. Tämänhetkisen tilanteen perusteella näyttää hyvin vahvasti siltä, että demokraattien ehdokas Joe Biden voittaa vaalit. Varmistettuja valitsijamiehiä Bidenillä on tällä hetkellä 253 ja Trumpilla 214. Voittoon tarvitaan 270 valitsijamiestä.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1325065540390559745

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1325065546342264834

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1325065549559291910

 

Mainos