Donald Trump lupaa isoa kauppasopimusta Britannian kanssa – kehottaa EU:ta lopettamaan protektionismin

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoo Twitterissä työskentelevänsä merkittävän, Ison-Britannian kanssa solmittavan vapaakauppasopimuksen parissa.

– Työskentelen merkittävän vapaakauppasopimuksen parissa Ison-Britannian kanssa. Voi olla tosi iso juttu & jännittävä. TYÖTÄ! EU on hyvin protektionistinen Yhdysvaltojen suhteen. STOP! Donald Trump kirjoitti tviitissään tiistaina.

Trump on myös aiemmin sanonut tavoittelevansa EU:sta eroamassa olevan Ison-Britannian kanssa merkittävää vapaakauppasopimusta.

Maanantaina Isossa-Britanniassa uutisoitiin, että vapaakauppasopimus saattaa pakottaa Britannian hyväksymään sellaiset ruokatuotteet, jotka ovat nyt maassa kiellettyjä. Esimerkiksi klooripestyt kanat ovat nykyisellään kiellettyjä Britanniassa EU:n sääntöihin perustuen.

Mainos