DNA:n omistusta järjesteltiin suurkaupalla

Oulu ICT myi maanantaina 210,8 miljoonalla eurolla kaikki omistamansa DNA-osakkeet Findalle ja PHP Holdingille.

Finda ja OUlu ICT ovat tietotekniikka-alan kehittämiseen ja omistamiseen erikoistuneita konserneja. Sijoituskonserni PHP Holding puolestaan on painottunut teleoperaattoreihin.

Oulu ICT omisti yhteensä 26,03 prosenttia DNA:n osakkeista.

Findan omsitus DNA:ssa kasvoi nyt 49,9 prosenttiin, ja PHP Holdingin omistusosuus kasvoi 37,56 prosenttiin.

Osakkeiden kauppahinta oli yhteensä 210,8 miljoonaa euroa, mistä Findan osuus on 103,5 miljoonaa euroa.

– Findan strategia on perustunut DNA Oy:n omistamiseen ja DNA:n omistaja-arvon kasvattamiseen jo vuodesta 2007 lähtien, jolloin nykymuotoinen DNA syntyi. Olemme kasvattaneet pitkäjänteisesti omistustamme DNA:ssa, koska uskomme vakaasti DNA:n kasvumahdollisuuksiin ja kehittymiseen tietoliikennealan murroksessa, toteaa Jarmo Leino, Findan toimitusjohtaja ja DNAn hallituksen puheenjohtaja tiedotteessaan.

Marraskuussa silloinen DNA:n neljänneksi suurin osakkeenomistaja KPY Sijoitus myi omistamansa DNA:n osakkeet Findalle ja PHP Holdingile.

Mainos