ISIS:n ”krokotiilisolujen” varoitetaan suunnittelevan uusia iskuja Eurooppaan

Sri Lankan terrori-iskut olivat tutkijan mukaan vasta alkua.

Terroristijärjestö Isisin väitetään suunnittelevan uusia iskuja, jotka kohdistuisivat Isoon-Britanniaan ja Eurooppaan. Se käyttää suunnittelussa hyväkseen ’krokotiilisoluja’, jotka koostuvat useista vakoojista, kertoo Daily Mail.

Ison-Britannian salaisen palvelun osaston MI5:n kerrotaan tutkivan terroristijärjestön väitettyjä suunnitelmia, joihin liittyy useita Länsi-Eurooppaan soluttautuneita terroristijoukkoja.

Poliisipäälliköiden tehtävä on kannustaa kirkkoja ja moskeijoita terrorisminvastaiseen koulutukseen, jotta ihmisten pelko tulevia iskuja tai äärioikeiston kostosuunnitelmia kohtaan saadaan laantumaan.

Lontoon King’s Collegen Kansainvälisen radikalisaatiotutkimuksen keskuksen tutkija Charlie Winter uskoo, että terrori-iskuja tullaan näkemään tulevaisuudessa enemmän. Sri Lankan iskut olivat hänen mukaansa vasta alkua.

– Nyt kun Isis on kukistettu Syyriassa ja Irakissa, siitä tulee väkivaltaisempi ulkomailla, Winter sanoo Daily Mailille.

Poimintoja videosisällöistämme

Daily Mail nostaa uhkaavana esimerkkinä esiin Sri Lankassa pääsiäisenä tapahtuneiden terrori-iskujen johtajan, Abdul Lathief Jameel Mohamedin, joka asui muutaman vuoden Britanniassa. Hän räjäytti itsensä Colombon Tropical Inn -hotellissa pääsiäissunnuntaina.

Terrorismitutkijat kertovat Mohamedin käyneen Kingstonin yliopistoa Lontoossa vuosina 2006–2007. He etsivät kyseiseltä ajalta merkkejä ääriajatteluun viittaavasta toiminnasta tai kytköksistä rikoskumppaneihin.

Miehen uskotaan radikalisoituneen Melbournessa, jonne hän meni opiskelemaan Kingstonista lähdön jälkeen. Hän on luultavasti kehittänyt Melbournessa suhteita paikallisiin jihadisteihin, joiden oli määrä matkustaa Syyriaan liittyäkseen Isisin riveihin.

Kun Mohamed matkusti Syyriaan vuonna 2014, hänestä tuli Isisin läntisen solun, ’Legioonan’, jäsen. Tähän soluun kuului myös Jihadi-John, maineikas Britanniassa asunut jihadisti.

Samsul Hidaya, Mohamedin sisar, kertoo veljensä olleen muuttunut mies, kun hän saapui kotiin Melbournesta.

– Hän oli kasvattanut pitkän parran ja kadottanut huumorintajunsa. Hänestä oli tullut vakava ja sulkeutunut, eikä hän hymyillyt tai nauranut tuntemattomille.

Mainos